Başbakan Erdoğan Hakkında Verilen Gensoru Önergesi Görüşülecek

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunun bu haftaki gündemi de yoğun. HDP tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verilen gensoru önergesinin görüşüleceği Genel Kurulda, 301 işçisinin hayatını kaybetmesine sebep olan Soma faciası da gündemde önemli bir yer tutacak.

Abone olbanner90
Politika 26.05.2014, 12:27 26.05.2014, 12:27
213
Başbakan Erdoğan Hakkında Verilen Gensoru Önergesi Görüşülecek
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunun bu haftaki gündemi de yoğun. HDP tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında verilen gensoru önergesinin görüşüleceği Genel Kurulda, 301 işçisinin hayatını kaybetmesine sebep olan Soma faciası da gündemde önemli bir yer tutacak.

Ayrıca Meclis Genel Kurulunda Üstün Zekalı Çocuklar ve Sağlık Çalışanlarına Yönelik Araştırma Komisyonu raporları ile İnternet Bilişimi ve Yasa Dışı Dinlemelere ilişkin araştırma komisyonlarının raporları görüşülecek. Meclisin gündemlerinden biri de yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamanında 4 eski bakan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkında kurulan Soruşturma Komisyonu için üye verme işlemi. CHP, MHP ve HDP, üyelerini Meclis Başkanlığına iletti. Bu hafta AK Partinin de komisyon için isim bildirmesi bekleniyor.

15 üyeden oluşacak Meclis Soruşturma Komisyonu için AK Partiye 9, CHPye 4, MHP ve HDPye ise 1er üye düşüyor. Gruplar, kendilerine düşen 3 katı milletvekilinin ismini bildiriyor. Bildirilecek isimler arasından her parti için ayrı ayrı olmak üzere, Başkanlıkça Genel Kurulda yapılacak ad çekme suretiyle 15 üye belirlenecek.

CHP, Ankara Milletvekili Levent Gök, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, Gaziantep Milletvekili Ali Serindağ, İstanbul Milletvekilleri Aykut Erdoğdu, Celal Dinçer ve Bihlun Tamaylıgil, İzmir Milletvekili Rıza Türmen, Konya Milletvekili Atilla Kart, Mersin Milletvekilleri İsa Gök ve Ali Rıza Öztürk, Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldanın isimlerini bildirdi.

MHP de kendisi için düşen bir üyelik için Konya milletvekilleri Faruk Bal ve Mustafa Kalaycı ile Kütahya Milletvekili Alim Işıkı TBMM Başkanlığına iletti. HDP, komisyon için kendisine düşen bir üyelik için Mardin Milletvekili Erol Dora, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, Batman Milletvekili Bengi Yıldızı bildirdi.

301 işçinin hayatını kaybetmesine sebep olan Soma maden faciasıyla ilgili kurulmasına karar verilen Meclis Araştırma Komisyonu için bu hafta üye belirleme çalışmaları yapılacak.

ADALET KOMİSYONU, YARGI PAKETİNİN ALT KOMİSYON RAPORLARINI GÖRÜŞECEK

Adalet Komisyonu ise yeni yargı paketinin alt komisyon raporlarını görüşecek. Alt Komisyonda yargı paketine yeni maddeler eklendi. TBMM Adalet Alt Komisyonundaki görüşmelerinde, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu (HSYK) Anayasa Mahkemesinin iptal kararı sebebiyle eski yapısına döndüren düzenlemeler eklendi.

HSYK Teftiş Kurulu Başkan ve başkan yardımcılarını HSYK Genel Kurulunun ataması, HSYK üyelerinin hangi dairede asıl ve tamamlayıcı üye olarak görev yapacağına Genel Kurulun karar vermesi, Genel Kurulun daire başkanını dairenin üyeleri arasından seçmesi tasarıya eklenen maddeler arasında bulunuyor.

HSYK Kanunundaki Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği maddelerden biri de Teftiş Kurulu Başkanının HSYK Başkanı olan Adalet Bakanına karşı sorumlu olması ve Teftiş Kurulunun Başkanın verdiği görevleri yapmasını düzenliyordu. Anayasa Mahkemesinin iptal kararı üzerine tasarıya eklenen düzenlemeyle, Teftiş Kurulu Başkanının Kurula karşı sorumlu olması ve Teftiş Kurulunun Kurulun verdiği görevleri yapması yeniden kabul edildi.

HSYK Teftiş Kurulu Başkanı ve başkan yardımcılarının HSYK Genel Kurulu tarafından atanmasına ilişkin değişiklik de tasarıya eklendi. Kurul müfettişleri ise hakimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az 5 yıl görev yapmış ve üstün başarısıyla kurul müfettişliği hizmetinde yararlı olacağı anlaşılanlar arasından muvafakatleri alınarak Genel Kurul tarafından atanacak.

Teftiş Kurulu Başkanı, kanun, tüzük ve yönetmeliklerde gösterilen veya ilgili daire başkanı tarafından verilen benzeri görevleri yapacak veya yaptıracak. HSYKya üye seçiminde de Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği değişiklikten önceki esaslar uygulanacak. HSYK Başkanı, gereken hallerde Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağırabilecek. Üye tam sayısının salt çoğunluğunun, görüşülecek konuyu da belirten yazılı talebi üzerine Başkan, Genel Kurulu olağanüstü toplantıya çağıracak.

HSYK üyeleri hakkındaki disiplin soruşturması ve kovuşturması da eskiden olduğu gibi HSYK Genel Kurulu tarafından yapılacak. HSYK Başkanı, ihbar veya şikayeti doğrudan ya da inceleme yaptırdıktan sonra Genel Kurula sunacak.

Yapılan görüşme sonucunda, soruşturma açılmasına yer olmadığına ya da soruşturma açılmasına karar verilecek. Soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde üyeler arasından gizli oyla üç kişilik soruşturma kurulu seçilecek. Soruşturma kuruluna en yüksek oyu alan, oyların eşit olması halinde yaşça büyük üye başkanlık edecek. HSYK üyelerinin adli suçlarıyla ilgili soruşturma izni işlemlerinde Genel Kurul yetkili olacak.

HSYKda görev yapacak tetkik hakimlerinin de Genel Kurul tarafından atanması kararlaştırıldı. Tetkik hakimliğine, hakimlik ve savcılık mesleğinde fiilen en az 5 yıl görev yapmış ve üstün başarısı ile kurul hizmetlerinde yararlı olacağı anlaşılanlar arasından muvafakatleri alınarak Genel Kurul tarafından geçici veya sürekli çalıştırılmak üzere atama yapılacak.

HSYKda görevli kamu personelinin rotasyonu için, kurulun taşra teşkilatı bulunmadığı için Adalet Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında görevlendirilmesine ilişkin düzenlemeye de gidildi. Kuruldaki kamu personeli, HSYK Genel Sekreterinin teklifi ve Başkanın uygun görmesi üzerine, bakanlık merkez ve taşra teşkilatı kadrolarına atanabilecek.

7
23
32
Dayıbaşılar, İşçileri Cep Mesajıyla Madene Çağırdı
  • MHP İstanbul İl Yönetimini Görevden Aldı
  • SOMADAKİ MADEN FACİASI İLE İLGİLİ SON GELİŞMELER İÇİN TIKLAYIN

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
 
Bu Haberle İlgili Yorumlar
  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Sondakika.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
if (getCookie("yorumbilgi") != null) { var yrs; yrs= getCookie("yorumbilgi"); yrs= yrs.split("#"); document.getElementById(adSoyad).value = yrs[0]; document.getElementById(email).value = yrs[1]; }
Yorumlar (0)