banner107

Başbakan Erdoğandan Merkez Bankasına sert eleştiri

Başbakan Erdoğan, Almanya seyahati dönüşü uçakta yaptığı açıklamada "Faizi yükseltirken 5 puan birden yükseltiyorsun, şimdi geliyorsun yarım puan indiriyorsun. Sen dalga mı geçiyorsun?" diye konuştu.

Abone olbanner90
Politika 26.05.2014, 16:02 26.05.2014, 16:02
207
Başbakan Erdoğandan Merkez Bankasına sert eleştiri

Başbakan Erdoğan, Merkez Bankasını "kendine çeki düzen vermeye" çağırdı. Almanya seyahati dönüşü uçakta Sabah gazetesine konuşan Başbakan Erdoğan, yüksek faizi yatırımların önündeki en büyük engel olarak gördüğünü belirtti.

Merkez Bankasının bağımsız olmasının, kendisinin faiz hakkındaki düşüncelerini etkilemeyeceğini kaydeden erdoğan, "merkez bankasının faiz politikalarını kesinlikle beğenmiyorum. Yüksek faizi ülkemdeki yatırımların önündeki en önemli bariyer olarak görüyorum. Yüksek faizi, yüksek enflasyonun sebebi olarak görüyorum" dedi.

Merkez bankasının faiz politikasını sert bir dille eleştiren başbakan erdoğan, "Faizi yükseltirken 5 puan birden yükseltiyorsun, şimdi geliyorsun yarım puan indiriyorsun. Sen dalga mı geçiyorsun? Yarım puan indirmekle ne yapmak istiyorsun? Olmaz böyle bir şey. Böyle bir yaklaşımı doğru bulmak mümkün değil. Merkez Bankasının bu noktada kendisine çeki düzen vermesi lazım. Temenni ederim ki kısa zamanda çeki düzen verirler" diye konuştu.

Açıklamalarının merkez bankasına müdahale olduğu yönündeki eleştirilere de yanıt veren Erdoğan, başbakan olarak kanaatini söylediğini belirtti.

Merkez Bankasının enflasyonun hep düşeceğini söylemesine rağmen şu ana kadar verilerin söylenen istikamette gerçekleşmediğini kaydeden Erdoğan, "Merkez Bankası durmadan enflasyonu revize etmektedir. Bu, bir gerçeği ortaya koymaktadır. Demek ki sizin faiz politikanız yanlış. Olayı kura bağlamak bana göre çok daha yanlış. Ne alakası var? Kur farklı bir olay, faiz farklı bir olay" dedi.

-Ash: Merkez bankaları politikacıların uzak durması gereken bir alan

Standard Bank gelişen piyasalar araştırma müdürü Timothy Ash konu ile ilgili "Merkez bankaları politikacıların uzak durması gereken bir alan. Merkez bankalarının hareketlerine müdahale edilmesi çok olumlu değil. Erdoğanın MBye tavsiye vermesinden uzak durmasını isterim." yorumunda bulundu.

 

Yorumlar (0)