banner107

Çatı Aday Formülünde Kritik Hafta

Çatı adayın belirlenmesi konusunda bu hafta Kılıçdaroğlu ve Bahçelinin yapacağı görüşmede bir isim üzerinde uzlaşılabileceği belirtiliyor.

Abone olbanner90
Politika 08.06.2014, 14:40 08.06.2014, 14:40
246
Çatı Aday Formülünde Kritik Hafta
Çatı aday turlarının ardından gözler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliye yapacağı iade-i ziyarete çevrildi. MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, görüşmenin Çarşamba günü yapılmasının planlandığını açıkladı. Büyükataman, "Pazartesi olmasa bile en geç Çarşamba günü görüşme ferçekleşecektir. Bekleyelim, görelim"dedi.

KILIÇDAROĞLU, ÜÇ İSİM ÖNEREBİLİR

Kulislerde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlunun, MHP Genel Başkanı Bahçeliye eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykalın adı ilk sırada olmak üzere çatı adayı üç isim önereceği konuşulmaya başlandı. Kılıçdaroğlunun, Baykalın yanı sıra Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmenin isimlerini de Bahçeliye önereceği diğer iki isim olduğu öğrenildi. CHPli bir milletvekili çatı aday formülünün MHP Genel Başkanı Bahçelinin dillendirmesinin onun önereceği bir isim üzerinde uzlaşılacağı anlamına gelmediğini söyledi.

"DENİZ BAYKAL İSMİ ÖN PLANA ÇIKIYOR"

CHPli milletvekilleri ve teşkilatları ile yapılan görüşmelerde ortak aday konusunda Baykal adının ilk sırada yer aldığını anlatan isminin açıklanmasını istemeyen CHPli milletvekili, "Türkiyenin içinden geçtiği durum kritik. MHP çatı aday önerisi ile ön plana çıkmış olsa bile öneri doğru bir formül olarak algılandı. Yapılan tarife bakıldığında bu isim Deniz Baykal olarak öne çıkıyor. Kılıçdaroğlunun da Baykal ismini ihmal etmediği biliniyor" dedi.

"İHTİYATLI OLUNMALI"

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman ise görüşme öncesinde isim ortaya atılmasının ortak aday arayışlarını sıkıntıya sokabileceğini söyledi. Kılıçdaroğlu-Bahçeli görüşmesinde yapılan turlarla ilgili görüş alışverişinde bulunulmasının beklendiğini ifade eden Büyükataman, "CHPnin iade-i ziyaret talebi olmuştu. Bu çerçevede karşılıklı son durum değerlendirilmesi uygundur. İsim konusu masada konuşulur. Böyle adı konulmuş, karar verilmiş ifadeler uygun olmaz. Müşterek aday arayışının içeriği açısından dikkat edilmeli. Şu aşamada kulislerde konuşulan isimleri farklı beklentileri dikkate alarak ihtiyatlı olmak gerekir" dedi. Ataman, daha önce yaptığı açıklamada "Türk Milleti artık kaynaşma ve kucaklaşma aramaktadır. Milli irade, Başbakana ve yabancılardan merhamet uman zavallılara gereken cevabı verecektir" demişti. (Kaynak: Yeni Çağ)

Yorumlar (0)