Çelikten İhsanoğlu Yorumu: Eski ile Yeni Türkiye Yarışacak

AK Partili Hüseyin Çelik, CHP ve MHPnin çatı adayı ile ilgili Siyasi mühendislik sonuçsuz kaldı. derken AK Partiden de ilk tepkiler geldi.

Abone olbanner90
Politika 16.06.2014, 19:19 16.06.2014, 19:19
208
Çelikten İhsanoğlu Yorumu: Eski ile Yeni Türkiye Yarışacak
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP ve MHPnin cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlunu göstermesini "Türkiyede siyasi mühendislik bir kez daha sonuç almamıştır" diye değerlendirirken TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Muhalefetin siyaseti iflas etmiştir. Kılıçdaroğlu İhsanoğlunu, karşısına çıksa tanımaz." dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da, "CHP ve MHP aday bulamamanın acziyeti içerisindeler" diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır ise, "Cumhurbaşkanı adayı çıkarmamaları hem seçmene karşı saygısızlık hem de kendi başarısızlıklarını ortaya koydu." dedi.

"KENDİ VEKİLLERİ BİLE HOŞNUT DEĞİL"

Kanal 24 televizyonunda soruları yanıtlayan Çelik, "CHPli vekillerin üzerinde bile hemfikir olmadığı bir adayı çatı aday ilan ediyorsunuz. Bütün CHP tabanı niçin sempati ile baksın. Birçok açıklama var CHPden, "Sağa açılmıştık, şimdi islamcılığa açılıyoruz" diyen var. "Bu çatı akar" diye tweet atan vekiller var. CHPli vekilleri bile hoşnut etmeyen aday. MHPye gelince... MHPnin tabanı milliyetçi muhafazakardır. MHPnin bugünkü çatısı milliyetçi falan değil, ulusalcıdır. Ulusalcılık, manaevi yanı alınmış bir milliyetçiliktir" diye konuştu.

İhsanoğlunun AK Parti karşıtı medya ile sıkı fıkı olduğunu kaydeden Çelik, "Bu seçimde yeni Türkiye ve eski Türkiye yarışacak" dedi.

"SİYASETİ BİLMESİ LAZIM YOKSA..."

AK Partililer çatı adaya ilk tepkilerini "hayırlı olsun" diyerek gösterdiler. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu, "Kimi Mısır doğumlu olduğuna takıyor, kimi başka bir şeye. Benim taktığım ise şu; Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için siyaseti bilmesi lazım, siyasetin tozunu yutması lazım. Ezilmesi lazım O zaman karşımıza Ahmet Necdet Sezer gibi bir aday çıkar" dedi.

"KARŞISINA ÇIKSA TANIMAZ"

Muhalefetin yaptığı siyasetin iflas ettiği görüşünü dile getiren Kuzu, "Çatı aday karşısında bir aday bulamamışlardır. Kemal Kılıçdaroğlunun karşısına çıksa İhsanoğlunu kendisi de tanımaz" diye konuştu.

"KENDİ ADAYLARINI BULAMADILAR"

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da, muhalefet partileri CHP ve MHPnin kendi içerisinde bir aday bulamadıklarını belirterek, "Bunun aczi içerisindeler. Dolayısıyla ulusalcı siyasetinin, CHP ve MHP siyasetinin iflasıdır" değerlendirmesinde bulundu.

"SEÇMENLERE KARŞI SAYGISIZLIK"

AK Parti Grup Başkanvekili Belma Satır, siyaset dışı bir adayın aranmasının ayrı bir garabet olduğunu iddia etti. Satır, partili olmayan bir arayışın doğru olmadığını savunarak şöyle dedi:

"Son seçimlerde CHP ve MHPnin ne kadar az oy almış olsalar da belli bir seçmen kitlesi var. Buna rağmen bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmamaları hem seçmene karşı saygısızlık hem de kendi başarısızlıklarını ortaya koydu. Partili aday arayışını doğru bulmuyorum. CHP ve MHP yönetimi yaptıkları işe güven duymadıklarını gösterir. Ben bir AK Partili olarak kendime siyasetime güvenmiyorum. İki partinin ortak aday çıkarması da garip bir durum. Kendi partilerinden bir aday çıkaramadılar. Seçmenlerine karşı saygısızlık. Bizim çıkaracağımız aday karşısında şansları yok. İlk turda bizim gösterdiğimiz adayımız alır. Cumhurbaşkanı adayı bütün toplumdan oy isteyecek."

Satır, adaylarının açıklanmasının Meclis çalışması ile orantılı olduğunu da kaydetti.

Yorumlar (0)