CHP Toplantısında Cumhurbaşkanlığı İçin İsimler Konuşuldu

- Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yaptığı istişare toplantılarında aday olabilecek bazı isimler konuşuldu.

Abone olbanner90
Politika 13.06.2014, 18:33 13.06.2014, 18:33
205
CHP Toplantısında Cumhurbaşkanlığı İçin İsimler Konuşuldu
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbulda bir grup akademisyen, sanatçı, yazar, aydın, azınlık temsilcisi ve aktivistle bir araya geldi. Beşiktaşta bir otelde gerçekleştirilen toplantı Büyük Uzlaşı yazılı afişin altında gerçekleşti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ve CHP milletvekillerinin de hazır bulunduğu toplantı, basına kapalı gerçekleşti.

Yaklaşık 90 kişinin katıldığı toplantıya gelerler arasında Sanatçılar Rutkay Aziz, Tarık Akan, Edip Akbayram, Şair Ataol Behramoğlu, Yazar Cezmi Ersöz, Oyuncu Emre Kınay, Türk Halk Müziği Sanatçısı Yavuz Top, Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh, Vakıflar Meclisi Azınlık Vakıfları Temsilcisi Laki Vingas, Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, Feriköy Ermeni Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Öğer, Süryani Ortodoks İstanbul Metropoliti Yusuf Çetin, Akademisyen Deniz Ülkü Arıboğan, İktisatçı Fuat Keyman, Tarihçi İlber Ortaylı, 68liler Birliği Başkanı Sönmez Targan, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, Karadeniz Konfederasyonu Başkanı Tahsin Usta vardı.

ADAYLIK İÇİN KONUŞULAN 4 İSİM

Toplantıya katılan sanatçılar görüşmelere ve adaylık sürecinde geçen isimlere ilişkin açıklama yaptı. Edip Akbayram, toplantıda Hikmet Çetin, Abdüllatif Şener, Yılmaz Büyükerşen, Deniz Baykal gibi isimlerin toplantıda konuşulduğunu söyledi.

Akbayram, toplantı devam ederken basın mensuplarına yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye için denge unsuru olacağını ve bu anlamda öneminin büyük olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanının her türlü inanca, siyasi görüşe, çağdaşlığa açık olması gerektiğini, kucaklayan nitelikte olması gerektiğinin konuşulduğunu belirten Akbayram, "Geçmişte bir seçim kaosu yaşadık, şimdi gene Cumhurbaşkanlığı kaosu yaşayacağız. Sanatçılar olarak böyle görüyoruz. Ben 11 senelik bir kaos görüyorum ülkemde. Cumhurbaşkanlığı seçiminde bu siyasi kaosa denge olabilecek, bu kaosu engelleyebilecek Türkiye Cumhuriyetine ve evrenseline yakışan bir cumhurbaşkanı olsun istiyorum." dedi.

ATAOL BEHRAMOĞLU: İLHAN KESİCİ DEDİM

Toplantı arasında gazetecilere açıklamalar yapan Ataol Behramoğlu ise güzel konuşmalar yapıldığını ve Kılıçdaroğlunun toplantıda Olabildiğince uygun aday ifadesini kullandığını söyledi. Kendisinin de bu konuya atıfta bulunduğunu belirten Behramoğlu, "İdeal aday pek çok kişi olabilir. Rıza Türmen, Aysel Çelikel isimleri konuşuldu. Sol seçmene uygun bir aday, MHP tabanına gerçek yurtseverlere ama ters düşmeyecek, AKPden hoşnut olmayan merkez sağa, liberal çevrelere yakın, ekonomi ve hukuk bilgisiyle de yapılan kötülükleri halka anlatabilecek, aynı ölçüde de sempatik esprili insan tipi. Bizim kafamızdaki bütün bu özellikleri içermesi lazım. Ben de isimlere katılmakla birlikte İlhan Kesicinin ismini telaffuz ettim. Ekonomi bilgisi, insan olarak nezaketi beni etkilemiştir ama bu adaylardan herhangi biri de olabilir." dedi.

Yorumlar (0)