banner107

Ekrem Dumanlı'dan ilk açıklama Ekrem Dumanlı Kimdir !

Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı, 14 Aralık Operasyonu'na ilişkin Zaman Gazetesi'nde basın açıklaması yaptı. Hidayet Karaca da gözaltı öncesi 'hakkınızı helal edin' dedi.

Abone olbanner90
Politika 14.12.2014, 13:11 14.12.2014, 13:11
304
Ekrem Dumanlı'dan ilk açıklama Ekrem Dumanlı Kimdir !
 "Özgür Basın susturalamaz" şeklinde sloganlar eşliğinde açıklamasına başlayan Dumanlı, Cuma Günü Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na gittiğini anlatarak, avukatlarının Başsavcı Hadi Salihoğluyla görüştüğünü belirtti. "Başsavcı Hadisalihoğlu'nun avukatlarına "Böyle bir şey yok" dediğini ve yazılı belge verdiğini aktaran Dumanlı,  "Ya Başsavcı yalan söylüyor ya da Başsavcı'nın haberi olmadan bir takım işler oluyor. Biz hakkımızda soruşturma olduğunu duyunca tweet attık, fotoğraf paylaştık, "Biz buradayız, buyrun gelin" dedik diye konuştu.

KARACA HAKKINIZI HELAL EDİN
 
HAKAN ŞÜKÜR O BİNAYA GELDİ
Lise 1'e kadar Yozgat'ta kalıp Lise 2 ve 3'ü Ankara'da okuyan Dumanlı, 16 yaşına girdiği yıl 12 Eylül'ün ertesi günü tutuklanmış, yargılanmasına kadar geçen 1 yıllık sürede cezaevinde yatmış, yargılanmasının ardından tahliye edilmiş ve daha sonra da beraat etmiştir.[1] 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuş, bir süre edebiyat dersleri verdikten sonra 1993 yılında Zaman Gazetesi Kültür Sanat Servisi’nde muhabir olarak çalışmaya başlamıştır. Daha sonra sırasıyla Kültür Sanat Servisi Editörlüğü ve Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuş, 1997 yılında medya üzerinde çalışmalar yapmak üzere ABD’ye gitmiştir.

Boston’da Emerson College’ta yüksek lisansını tamamlamasının ardından Ağustos 2001'de Türkiye’ye dönerek halen sürdürmekte olduğu Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürlüğü görevini üstlenmiştir.[2] Yayımlanmış birçok eseri bulunan Dumanlı'nın "Son Duruşma" adlı tiyatro eseri halen İstanbul Dünya Sahnesi oyuncuları tarafından sahnelenmektedir.

Medya Derneği Başkan Yardımcısı [3]ve WAN (World Association of Newspapers) üyesi olan Dumanlı, ayrıca BJK kongre üyesidir. Ekrem Dumanlı, bir dönem Fatih Üniversitesi'nde de ders verdi.

Ekrem Dumanlı, İngilizce bilmektedir. Evli, iki kız, 1 erkek çocuk babasıdır."DÜĞÜNE GİDER GİBİ HAZIRLANDIK"

Emniyet mensuplarının gazeteye gelmesi üzerine "Düğüne gider gibi hazırlandık" diyen Dumanlı, "Gözaltına alınacak kişi burada bekliyor. Lütfen gelin emaneti alın. Burada sizi bekliyorum" dedi.

HİDAYET KARACA: HAKKINIZI HELAL EDİN
 

"ÇOK AYIP DİYORUM"

Bazı televizyonların operasyonu "Paralel" alt yazısıyla vermesini eleştiren Dumanlı, "Çok ayıp diyorum. Paralel yapı olduğuna dair karar mı var? Haberciyseniz haber yapın. 20 yıldır gazetecilik yaptım. 10 yıldır Zaman Gazetesinde çalıştım. Bu zamana kadar herkesle görüştüm. Röportajlar yaptım" dedi.
"PARALELE BASKIN, DARBE DİYE BİR ŞEY YOK"

Basın mensuplarına seslenen Dumanlı, "Korkmayın korkmanın sonu yok. Televizyonlarda sabah telaşına geldi diye düşünüyorum. "Paralele baskın", "darbe" diye bir şey yok. Basın özgürlğüne resmen darbe yapılmaktadır. Hukuksuzdur" ifadelerini kullandı. 
"GELİN, ÇAYIMIZI İÇİN SONRA NEREYE GİDECEKSEK GİDELİM"

Emniyet yetkililerine seslenen Dumanlı, "Hakkımda gözaltı kararı çıkartmışsınız. Gelin, çayımızı için sonra nereye gideceksek gidelim. Allah hakkın yanındadır. Zalimin yanında değildir. Bugünlerde geçer. Demokrasiye sahip çıkalım" şeklinde konuştu.
Polisin bu sabah bir baskın düzenlediği Zaman gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı bir açıklama yaptı. Fuat Avni isimli twitter hesabından açıklanan ‘gözaltına alınacaklar’ listesinde ismi bulunan ve bu sabah erken saatlerinde başlayan operasyon kapsamında hakkında gözaltı kararı olduğu belirtilen Dumanlı, polislere, “Lütfen gelin ve emanetinizi alın, bekliyorum” diye seslendi.
Hakkında gözaltı kararı bulunan Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, operasyonla ilgili açıklama yaptı. Dumanlı açıklamasında, "Vay vay vay Ekrem Dumanlı’nın suçuna bakın Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini ele geçirme. Tayyip Bey ‘e sesleniyorum. Allah’tan korkun. Ben sizinle dünyanın dört bir tarafına gittim. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini öyle mi ele geçirmeye çalıştım" dedi.
Dumanlı'nın açıklamalarından satırbaşları şöyle:
* Arkadaşlarımız özgür basın susturulamaz şeklinde birkaç slogan attılar.Nezaket sınırlarını bozmadan demokratik tepkilerini ortaya koydu. Ama emniyet görevliler “ben küstüm gidiyorum” gibi bir tepki gösterdiler. Emniyet mensupları döneceklerini söylediler.Hem arama hem gözaltı kararından dolayı buyurun burası odamız dedik. Buyurun arayın herhangi bir suç unsuru varsa tespit edin.Yaklaşık 20 yıldır gazetecilik yapıyorum. 10 yıldır bu gazetede yöneticilik yapıyorum. 30 yıllık bir gazetenin şimdiye kadar hukuk dışı bir şeyi yoktu da şimdi mi ortaya çıktı. Çok üzücü bir not söylemek istiyorum. Bize sizinle ilgili herhangi bir soruşturma yoktur diye.
* 24 saat sonra makul şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılıyorum.Makul şüphe yasası nasıl çıkarıldı? Çıkarılır çıkarılmaz zaman’ Samanyolu’na baskınlar düzenlendi. Bu yapılanların sadece Zaman Gazetesine yapılmış bir saldırı olmadığını, her medya grubuna adım adım uygulanan bir susturma projesinin halkası olduğunu düşünüyorum.
'HERHALDE MUTFAKTA YEMEK YAPANLARI ALACAKLAR'
* Bir TV dizisinin aktörünü senaristini, herhalde mutfakta yemek yapanları da alacaklar. Bir TV kanalına baskın düzenlemek dizi yüzünden, o diziyle ne alakası var. Nasıl bir bağlantı?Çocukluğundan beri fikir çilesi çekmiş biri olarak. 12 Eylül’de daha 15-16 yaşında 1 sene hapiste kalmış biri olarak bu zulme boyun eğmem. Bütün konuşanları susturmak üzere adımlar atılıyor. Bunu bir adım ötesi parlamentonun da askıya alınmasıdır.
'MAKUL ŞÜPHE OLUŞTUĞUNDAN YAZIYOR'
* Bana paralel diyene de ben paralel diyorum. Eşiyle, çocuğuyla, damadıyla, medya grubu kuranlara da ben paralel diyorum. Mesleği yaşatalım ayıp oluyor. Sevmeyebilirsiniz, hayat tarzını benimseyebilirsiniz ama bu ülkede beraber yaşayacağız. Özgür düşünceyi özgür basını yaşatacağız. Vay vay vay Ekrem Dumanlı’nın suçuna bakın Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini ele geçirme. Tayyip Bey ‘e sesleniyorum. Allah’tan korkun. Ben sizinle dünyanın dört bir tarafına gittim. Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğini öyle mi ele geçirmeye çalıştım. “Makul şüphe oluştuğundan” yazıyor. Alkışlıyorum bu yasayı çıkaran beyzadeleri. Hey gidi hey tarih yazacak bunları. Hakim ismi İslam çiçek. Listenin tamamı bizde değil. Orada da birkaç isim var.
'DEVLETİN TELEVİZYONU GÖZALTI DİYOR'
* Zannediyorum bazı medya gruplarına bir takvim verilmiş. Bunlar evlerinden alınacak, bunlar şuraya götürülecek gibi. İnsan bir bakar. Ben canlı yayındayım. Ama devletin televizyonundan gözaltına alındı deniyor. Herhalde senaryo o…Bu kararı gözaltı ve arma şeklinde çıkardıysalar benim gitmemin bir mantığı var mı? Arayacaklarsa buyursun arasınlar. Ben bekliyorum. Hatta buradan bir çağrıda bulunayım. Polis kardeşlerim lütfen gelin bekliyorum. Suçu olanlar tir tir titresin. Yüzünü kapatıp girenler gördük adliyeye giderken. Biz bu ülkede 20 yıldır gazetecilik yapıyoruz. En küçük zerre kadar suçum varsa bunları böyle söyleyebilir miyim. Ben devlet erkanıyla çok yakın çalıştım. Topuğuma 1 kuruş değmedi. Öyle olsaydı böyle konuşamazdım. Ben halen kirada oturan biriyim. Yaşam tarım böyle. Ben, muhabirim nerede oturuyorsa orada oturuyorum. Herkese de tavsiye ediyorum. Benimle ilgili ne dediler. Adeta bir yalan makinası bir gazetede… Güya 17 Aralık’tan önce Brüksel’e gitmişim sonra İsrail’e geçmişim. Dedim ki bunula ilgili bir belge koyun ortaya istifa edeceğim. Brüksel’e en son Sayın Davutoğlu ile gittim. İsrail’e ise hayatım boyunca gitmedim.

Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)