Giresunda İstiklal Marşı Gerginliği

Giresunda teknik lisede çalışan Güneydoğulu işçilerin öğretmeni darp ettiği ve İstiklal Marşının okunmasına engel olduğu haberi infiale yol açtı.

Abone olbanner90
Politika 09.06.2014, 16:49 09.06.2014, 16:49
188
Giresunda İstiklal Marşı Gerginliği
Giresunun Piraziz ilçesinde bir okulda çalışan Güneydoğulu işçilerin öğretmeni darp ettiği ve istiklal marşının okunmasına engel olduğu söylentileri infiale yol açtı. Yüzlerce vatandaş okulun etrafını kuşatarak Güneydoğulu işçileri linç etmek istedi. Polisler okulla vatandaş arasına adeta etten duvar ördü.

POLİS, GAZ BOMBASI İLE MÜDAHALE ETTİ

Polisinin vatandaşı ikna çabaları yetersiz kalınca polis kalabalığı dağıtmak için gaz bombası kullandı. Vatandaşların gaz bombalarının etkisiyle ara sokaklara dağılmasını fırsat bilen emniyet güçleri okulda mahsur kalan işçileri okuldan zırhlı araçlarla çıkartarak karakol binasına götürdü.

İSTİKLAL MARŞINI OKUTMADILAR

Edinilen bilgiye göre, Piraziz Endüstri Meslek Lisesinde sabah saatlerinde öğrenciler ve öğretmenler İstiklal Marşını okumak üzereyken okulda tadilat işlerini yapan ve Güneydoğulu olduğu öğrenilen işçilerin bir süre durmaları istendi. Ancak iddialara göre işçiler çalışmaya ve gürültü yapmaya devam ederek İstiklal Marşını okumadan okula girmeleri gerektiğini söylediler. Bunun üzerine bir öğretmenle işçiler arasında tartışma çıktı.

OKUL HADEMESİ VE ÖĞRETMENİ DARP ETTİLER

İşçilerden biri okul hademesini ve öğretmeni darp etti. Bunun üzerine kavga başladı.

KAVGAYI DUYAN VATANDAŞLAR OKULA YÜRÜDÜ

Okuldaki kavgayı duyan vatandaşlar da okula yürüdü. Güvenlik güçleriyle vatandaşlar arasında okul çevresinde arbede yaşandı. Vatandaşlar işçilerin kendilerine teslim edilmesini isterken, polis ise buna müsaade etmedi.

Zaman zaman arbedenin şiddete dönüştüğü zamanlarda ise İstiklal Marşı devreye girdi. İstiklal Marşının okunmasının ardından arbede kaldığı yerden devam etti.

Vatandaşı kalabalıklaşarak okul parmaklıklarını devirdiği sırada polis gaz bombası kullandı. Gaz bombasının etkisiyle vatandaşın dağıldığı sırada polisler zırhlı polis aracıyla işçileri mahsur kaldığı okuldan çıkararak karakola götürdü. Ancak olaylar yine bitmedi. Vatandaş bu sefer tepkisini polise gösterdi.

Vatandaşın ilçede okul etrafındaki tepkileri devam ediyor.

KAYMAKAM: O İŞÇİLER BURAYA KESİNLİKLE AYAK BASAMAYACAK

Halkın tepkisinin artması üzerine Piraziz Kaymakamı Hüseyin Çam olay yerine gelerek halkı sakinleştirmeye çalıştı. "Hepinizi anlayabiliyoruz ancak tepkinizi şiddete başvurmadan demokratik bir şekilde verebilirsiniz" diyen Çam "Haklıyken haksız pozisyonuna düşecek adımlardan uzak durun. O işçiler buraya kesinlikle ayak basmayacak kesinlikle." dedi.

HALK SAKİNLEŞMEDİ

Kaymakamın açıklamasından memnun olmayan halk, Kaymakam Çama tepki gösterdi. Kaymakam Hüseyin Çam, basın mensuplarına "Konu ile ilgili açıklama valilik tarafından yapılacak, benim şu an söyleyebileceğim bir şey yok." dedi

Yorumlar (0)