IŞİDin Hedefinde İstanbul Var

IŞİD hücrelerinin lideri Halis Bayuncuk, Suriyenin fethedilmesinden sonra sıra Türkiyeye gelecek. İstanbulu da alacağız dediği ortaya çıktı.

Abone olbanner90
Politika 19.06.2014, 20:33 19.06.2014, 20:33
234
IŞİDin Hedefinde İstanbul Var

IŞİD hücrelerinin liderinin "Suriyenin fethedilmesinden sonra sıra Türkiyeye gelecek. İstanbulu da alacağız inşallah" dediği belirtilirken, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise Bakan Alanın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde "IŞİD terör örgütünün İstanbul, Antakya, Adana, İzmit, Ankara, Konya ve Batmanda örgütlendiği iddiası doğru mudur?" diye sordu.

İSTANBUL CİHAD ALANI OLMUŞ

IŞİDin Suriye ve Irak gibi, Türkiyeyi de cihad alanı ilan ettiği ortaya çıktı. Ocak ayında Van merkezli olarak İstanbul dahil altı ilde yapılan operasyoda gözaltına alınan IŞİD hücrelerinin lideri Halis Bayuncuk, "Suriyenin fethedilmesinden sonra sıra Türkiyeye gelecek. İstanbulu da alacağız inşallah" dedi.

IŞİD, O KATLİAMI BİR YIL ÖNCE YAYINLAMIŞTI

Türkiyenin Musuldaki konsolosluğunda bulunan personeli rehin alan Irak Şam İslam Devleti (İŞİD) örgütünün, Suriye ve Irak gibi Türkiyeyi de cihad alanı ilan ettiği ortaya çıktı. IŞİDin Türkiye yöneticilerinin Suriyedeki iç savaşın sona ermesinin ardından İstanbul başta olmak üzere Türkiyede büyük eylemlere imza atmaya hazırlandıkları belirlendi. Hatta bazı IŞİD yöneticilerinin, "İnşallah İstanbulu da alacağız" sözleri teknik takibe takıldı.

Türkiyede yaklaşık iki yıldır cihad için militan toplayan IŞİDin, Türkiyeye ilişkin eylem planları da yaptığı ortaya çıktı. Bu konudaki bilgi ve belgeler Ocak ayı içinde örgütün Türkiye ayağına ilişkin yapılan operasyonda elde edildi. Van merkezli olarak düzenlenen ve İstanbul, Adana, Gaziantep, Kilis, Kayseriye de sıçrayan operasyonda onlarca IŞİD üyesi gözaltına alınmıştı. Operasyonda Türkiyenin en büyük IŞİD hücrelerinin liderliğini yapan Halis Bayancuk da yer aldı.

KAMPTA ÇEKİLMİŞ GÖRÜNTÜLER ÇIKTI

Operasyonda, Bayancukun, Suriyedeki kamplarda çekilmiş bazı görüntüleri de ele geçirildi. Görüntülerin, Türkiyeden örgüte katılan üyelere verilen dersleri içerdiği görüldü. Örgüt üyelerine yönelik yapılan konuşmaların kayıt altına alındığı belirlendi. Kayıtların incelenmesinin ardından ise Bayancukun, Türkiyenin de Suriye gibi cihad alanı ilan edildiğine yönelik sözlerinin bulunduğu belirlendi. CDlerde Bayancukun, "Suriyenin fethedilmesinin ardından sıra Türkiyeye gelecek. İstanbulda alacağı inşallah" demesi dikkat çekti.

Yine operasyonda ele geçin bilgi ve belgelerden örgütün, çatışma yöntemleri hakkında da bazı ipuçları elde edildi. Buna göre, örgüt öncelikle yönetim boşluğu bulunan ülkeleri belirliyor. Ve bu ülkelerle ilgili olarak, cihad kararı alınıyor. Cihad kararı alınan ülkelere ise silahlı birlikler gönderiliyor.

Örgüt üyeleri, belirli isimler altında faaliyet gösteren hücrelerde ikamet ediyor. Ve evlerden, günlük veya haftalık olarak eyleme çıkılıyor. Eylemler sırasında ölenler ise "şehit" kabul ediliyor. Ve ölüm, tüm örgüt üyelerinin ulaşmak istediği son nokta olarak görülüyor. Kayıtlarda, örgütün bugüne kadar Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye, Somali, Yemen ve Sudanı cihad bölgesi ilan ettiği tespit edildi.

TANRIKULUDAN İÇİŞLERİ BAKANI ALAYA IŞİD SORULARI

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Alaya "IŞİD terör örgütünün İstanbul, Antakya, Adana, İzmit, Ankara, Konya ve Batmanda örgütlendiği iddiası doğru mudur?" diye sordu.

Tanrıkulunun, İçişleri Bakanı Efkan Alanın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi şöyle;

"1.IŞİD terör örgütünün başlattığı krizin Türkiyeye sıçramaması için alınması gereken tüm tedbirler ivedilikle tatbik edilmeye başlanmış mıdır?
2.IŞİD terör örgütünün Türkiyede terör eylemleri düzenleyeceği ile ilgili istihbarat raporları ciddi biçimde değerlendirilmekte midir?
3.IŞİD terör örgütünün Türkiye genelinde, bin kadar hücre evinin bulunduğu iddiası doğru mudur?
4.IŞİD terör örgütünün İstanbul, Antakya, Adana, İzmit, Ankara, Konya ve Batmanda örgütlendiği iddiası doğru mudur?
5.IŞİD terör örgütünün Türkiyedeki yapılanmasının çökertilmesi için bir İç Güvenlik Eylem Planı uygulamaya geçirilmiş midir veya geçirilecek midir?" (Kaynak: DHA/Taraf)

Yorumlar (0)