Naci Koru Konsolosluk Baskını Sırasında Yaşananları Anlattı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Koru, IŞİDin Musul Başkonsolosluğunu bastığı gün Irakın konsolosluk binasının çevresinden habersiz çekildiği söyledi.

Abone olbanner90
Politika 14.06.2014, 18:13 14.06.2014, 18:13
219
Naci Koru Konsolosluk Baskını Sırasında Yaşananları Anlattı
Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru Musuldaki Türk konsolosluk binasına IŞİD tarafından yapılan baskını değerlendirdi. Önemli bilgiler paylaşan Naci Koru Irakın konsolosluğa haber vermeden askeri güçlerini konsolosluk binasının çevresinden çektiğini açıkladı.

Baskın günü konsoloslukta yaşananları da anlatan Koru, 10 dakika içinde teslim olun yoksa biz gireceğiz demişler. Güvenlik güçlerimizin sayısıyla mukayese edince baş etmek söz konusu değildi." ifadelerini kullandı.

"SURİYENİN RAKKA KENTİNE GÖTÜRÜLDÜLER" İDDİASI YALANLANDI

Koru, IŞİDin, Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ve beraberindekilerden 14 kişiyi Suriyenin Rakka kentine götürdüğü iddiasını yalanladı. Koru, "Personelin Suriyeye götürüldüğü iddiaları yalan. Personelimiz hala Musulda" dedi. Bakanlık "Rehin 31 şoförün hepsi bir arada, yakın tehlike söz konusu değildir" dedi.

"KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARI MUSUL MERKEZDE"

Dışişleri Bakanı Yardımcısı Naci Koru, konuyla ilgili yaptığı bilgilendirme toplantısında konsolosluk çalışanlarının şu anda Musul kent merkezinde, IŞİD’in kaçırdığı şoförlerin ise kentin kuzeybatısındaki bir bölgede tutulduğunu ifade etti.

"SAĞLIK DURUMLARI İYİ"

Naci Koru, “Şu an itibariyle personelimiz hepsi bir yerde, sağlıklarıyla ilgili herhangi bir sıkıntı yok. Aile fertlerine karşı kötü bir muamele söz konusu değil. İncitici bir şeyle karşılaştıkları hakkında bizde bir bilgi yok” ifadelerini kullandı.

"PAZARLIK VE FİDYE TALEBİ YOK"

IŞİD ile pazarlık ya da öncesinde güvence almak gibi bir durumun olmadığını da ifade eden Koru, “Hiçbir şekilde talep ve istek yok. Fidye de söz konusu değil” dedi.

"BİZİM ARZUMUZ BİR AN ÖNCE SERBEST BIRAKILMALARIDIR"

Naci Koru ayrıca “Bu sorun Irakta bir süre daha devam edecek. Bizim arzumuz başkonsolosluk mensuplarının bir an önce serbest bırakılmasıdır. Ancak ondan sonra da biz bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Çünkü ülke içinde çok sayıda vatandaşımız var. Siyasi ilişkilerimiz, ticari ilişkilerimiz bu ülkeyle devam edecek. Bu karışıklıkların bu ticarete mümkün olduğunca engel olmaması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

KONSOLOSLUK NEDEN HEDEF OLDU

Koru, neden Türk başkonsolosluğunun hedef alındığına dair bir soruya ise, “Oradaki tek yabancı elçilik Türk Başkonsolosluğu. Karışıklık olduğunda oraya yönelip baskın yapabilirler. Yağma da söz konusu. Ayrı bir motif arama konusunda, birden fazla sebebi olabilir. Doğal bir süreç bu, biz bunu da bekliyorduk. Bekliyorduk ki tahliye uyarısı verdik. Ülke diyor ki; Siz konsolosluk açtığınızda ben onun güvenliğinden sorumluyum diyor, ama bir bakıyorsunuz bir gün ben oraya hakim olamıyorum diyor ve güvenlik güçlerini çekiyor” şeklinde yanıt verdi.

O GÜN YAŞANANLARI ANLATTI

Naci Koru, olay günü yaşananları ise şu sözlerle anlattı: "Çarşamba Başkonsolos aradı, yüzlerce ağır silahlı insan tarafından başkonsolosluğun çevrilmiş olduğunu ve bu insanların 10 dakika içinde teslim olun yoksa biz gireceğiz dediğini söyledi. Hemen Başbakan ve Bakanımızla temasa geçtik, dışarı çıkma kararı alındı.

"BAŞ ETMEK SÖZ KONUSU DEĞİLDİ"

Güvenlik güçlerimizin sayısıyla mukayese edince baş etmek söz konusu değildi. Oradaki güvenlik görevlilerimizin görevi sadece başkonsolosluğu korumaktır. İnsanlarımızın güvenliği için verilen bu karar başkonsolosumuza iletildi. Zaten onun da yapacağı çok fazla bir şey yoktu. Görevlilerimizi dışarı çıkarıp arabalara bindirip götürdüler."

Türkiyenin Musul Başkonsolosluğundaki 49 personel ve yakınları ile 31 Türk kamyon şoförü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri tarafından rehin alınmıştı.

Yorumlar (0)