Nur Serterden İhsanoğlu Tepkisi: Utanç İçindeyim

Ekmeleddin İhsanoğlu ismine İstanbul Milletvekili Nur Serterden CHPnin bağrına bir hançer saplandı. Utanç içindeyim. yorumu geldi.

Abone olbanner90
Politika 16.06.2014, 19:19 16.06.2014, 19:19
569
Nur Serterden İhsanoğlu Tepkisi: Utanç İçindeyim
CHPnin çatı aday kapsamında sunduğu Cumhurbaşkanı adayı İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ismine en sert tepkilerden biri İstanbul Milletvekili Nur Serterin açıklaması oldu. Serter, "Son derece üzgün ve utanç içindeyim. CHPnin bağrına bir hançer saplandı. Arkadaşlarla ne yapacağımızı değerlendireceğiz" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Bahçeliye çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlunun adını önerdi. Bu öneriye en sert tepki veren isim CHPli vekil Nur Serter oldu.

"SON DERECE ÜZGÜNÜM"

CHP’nin çatı adayı olarak MHP’ye önerdiği eski İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına, CHPli vekillerden tepki geldi. Ekmenoğlunun adaylığını değerlendiren Serter, "Böyle bir adayın gösterilmiş olmasından CHP milletvekili olarak son derece üzgünüm ve utan içindeyim. CHP, 90 yılı aşkın süredir devam eden mücadelesini, ilkelerini, ideolojisini bir kenara atmış ve ortak aday olarak ileri sürmüş olduğu bu ismi, başbakanla aynı kulvarda koşan bu insanı aday göstererek yarışa girmiştir. Ben 90 yıllık mücadelenin sıfırlandığını ve CHPnin bağrına bir hançerin saplandığını düşünüyorum. Son derece üzüntülüyüm. Bu adayı gerçek CHPlilerin Atatürke Atatürk ilkelerine ve Altı Oka gönül vermiş olanların içlerine sindirmelerinin mümkün olmadığını da çok açık olarak biliyorum" diye konuştu.

"MUHALEFET KENDİ İLKELERİNİ SIFIRLADI"

Serter, "Muhalefetin kendi ilkelerini sıfırlayarak bir mücadele içine girmesi, kendi ilkeleri doğrultusunda güçlü bir muhalefet yapamamış olmasının da bir kanıtıdır. Bu tercihi yapanların tercihini yeniden değerlendirmelerini diliyorum. Bu şartlar altında bir başarıya ulaşmanın mümkün olmadığını da görüyorum" dedi.

CHPDEN ELEŞTİRİ YAĞMURU

İhsanoğlunun ismine CHPli Melda Onur, Nur Serter, Hüseyin Aygün ve Gökhan Günaydın tepki gösterirken, eski Kültür Bakanı Günay destek verdi.

İşte çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlunun gösterilmesi CHPde gelen tepkiler;

GÜNAYDIN: BU ÇATI ŞAKIR ŞAKIR AKAR

Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, Twitterda, "Yağmurdan kaçınmak için bu çatının altına girilmez; bu çatı şakır şakır akar" diye yazdı. İstanbul Milletvekili Melda Onur ise "Tamam arkadaşlar, kabul trollendik. Uzlaşı toplantısında talep edilen profile uymuyor" dedi.

GÖKHAN GÜNAYDIN: YAĞMURDAN KAÇINMAK İÇİBN BU ÇATININ ALTINA GİRİLMEZ

CHP Ankara Milletvekili ve PM üyesi Gökhan Günaydın, Twitterda "Yağmurdan kaçınmak için bu çatının altına girilmez; bu çatı şakır şakır akar" diyerek tepki gösterdi.

AYGÜN: SİYASAL İSLAMA AÇILMA DEVRİ

CHP’nin çatı adayı olarak MHP’ye önerdiği eski İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığına, CHPli vekil Hüseyin Aygünden tepki geldi

İşte Tunceli Milletvekilleri Hüseyin Aygün’ün o mesajı:

“İslam Örgütü eski başkanı Ekmeleddin İhsanoğlunun adaylığı CHPnin sağa açılmasının bir devamı; şimdi siyasal İslama da açılma devri..”

CHPLİ MELDA ONUR: TROLLENDİK

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, Twitterdan İhsanoğlunun çatı aday olarak önerilmesine sert sözlerle tepki gösterdi.

İşte Onurun Twitterdan verdiği tepkiler:

TOPLU CEVAP: Ekmeleddin Ihsanoğlu adaylığı konusunda hiç bilgim yok. Ama son katıldığım uzlaşı toplantısında talep edilen profile uymuyor.

Tamam arkadaşlar, kabul trollendik... Ama çatı adayını ilk kez duyunca vekil dediğin de bir bocalar... Daha da yazmam

O halde ben Milletvekillerine grupta yapılan ankette yazdığım aday isimlerimi açıklayabilirim artık: 1-Sami Selçuk 2-Altan Öymen

BAKAN GÜNAYDAN DESTEK

Ak Partiden istifa eden Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ise Ekmeleddin İhsanoğlu ismine destek verdiğini Twitterdan duyurdu.

Günay, şunları yazdı:

Sayın Prof. E.İhsanoğlu
CB adaylık yarışına kalite getirecek olan saygıdeğer bir bilim insanı
ve değerli bir yöneticidir.
Başarılar dilerim.

HDPLİ KAPLAN: "CHP VE MHP ERDOĞANDAN KURTULMAK İÇİN ONU KÖŞKE GÖNDERMEK İSTİYOR"

CHP ve MHPnin cumhurbaşkanlığına aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlunu çıkarmasına HDPden ilginç bir yorum geldi. Hasip Kaplan, "Başbakandan kurtulmak için onu köşke yollamaya çalışıyorlar. O nedenle de bu adayı çıkardılar" dedi.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, çatı aday Ekmenoğlu için, "CHP ve MHP başbakandan kurtulmak için onu köşke yollamak istiyorlar" dedi. Kaplan, sağın karşısına halkın adayını HDPnin çıkaracağını söyledi. "Asıl sürpriz bizim cenahta olacak. Sabırla, bir hafta on gün daha bekleyin. Sağın karşısında halkın adayını biz çıkaracağız" diyen Kaplan, Ekmenoğlunun CHP içinde de ciddi tartışma yaratacağı tahmininde bulundu.

Kaplan, "Bir İslamcının karşısına İslamcı aday çıkararak seçim alacaklarını zannediyor aslan sosyal demokratlar. Ama bu adayın CHP içinde çok ciddi tartışma yaratacağına inanıyorum" dedi.

Yorumlar (0)