Rehineler İçin Erbilden Zırhlı Araçlar Gönderildi

Musuldaki rehinelerin serbest bırakılması halinde Türkiyeye ulaştırmak üzere Erbilden 10 cipten oluşan araç konvoyu bu sabah Musula gönderildi.

Abone olbanner90
Politika 14.06.2014, 18:13 14.06.2014, 18:13
182
Rehineler İçin Erbilden Zırhlı Araçlar Gönderildi
Işidin ele geçirdiği Musulda belirsizlik sürerken, Türkiyenin Musul Başkonsolosluğuna baskın yapan örgütün, aralarında Başkonsolos Öztürk Yılmazın da bulunduğu 49 rehineyi bırakması için yoğun temaslar sürüyor. Aralarında 2 bebeğin de bulunduğu Musul Başkonsolosluğu görevlilerinin sağ salim serbest bırakılması beklenirken, bu sabah onları alıp Duhok üzerinden Türkiyeye ulaştırmak üzere Erbilden 10 cipten oluşan araç konvoyu Musul yakınlarına gönderildi.

AŞİRET LİDERLERİ DEVREYE GİRDİ

Türkiyenin Başkonsoloslukta rehin alınanların bırakılması için dün Kerkükün ileri gelen aşiret liderini devreye soktuğu belirtildi. Türkiye aşiret liderleri aracılığıyla IŞİDe ulaştı ve rehinelerin serbest bırakılması için temaslar yapıldı.

ERBİLDEN KONVOY YOLA ÇIKTI

IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ve konsolosluk görevlilerinin serbest bırakılması halinde Türkiyeye ulaştırılması için Erbilde hazırlanan araç konvoyu da Musula gitmek üzere yola çıktı. Konsolosluk görevlilerinin Musuldan Türkiyeye ulaştırılmasının da Musul- Erbil üzerinden değil, daha güvenli olan Musul- Duhok üzerinden yapılması uygun bulundu.

10 ZIRHLI CİP

Türk rehineleri alacak 10 zırhlı cipten oluşan araç konvoyu sabah saatlerinde yoğun güvenlik önlemleri altında Erbilden ayrıldı. Dohuka ulaşan konvoy, Musul yakınlarında olacak ve Türk rehineler serbest bırakılırsa hemen gidip alarak Duhok üzerinden Türkiyeye ulaştıracak.

PEŞMERGE VE IŞİD YİNE ÇATIŞTI

Bu arada Musulun Kürt yerleşim bölgelerinde peşmerge özel kuvveti Zerevani ile Irak Şam İslam Devleti güçleri arasında bugün öğlen saatlerinde yeniden çatışma başladı. Bölgedeki kaynaklar IŞİD güçlerinin ikinci kez peşmerge ile çatışmaya girdiğini ve geri püskürtüldüğünü söyledi. Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de peşmerge kuvvetlerinin olası bir saldırıya karşı inisiyatif kullanarak Kürt bölgesinin sınırlarını korumaları talimatını verdi.

Kerkükün dış mahallelerinde de Kürt güvenlik güçleri ile IŞİD militanları arasında yer yer çatışma yaşandığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)