banner107

Rize Erdoğana Tepkili: Oy verenleri Allaha Havale Ediyorum

CHP ve MHP, Rize İkizdere HES protestosunda darp edilen kadınları ziyaret etti. Darp edilen Nermin Bir, Oy verenleri Allaha havale ediyorum dedi.

Abone olbanner90
Politika 04.06.2014, 19:04 04.06.2014, 19:04
181
Rize Erdoğana Tepkili: Oy verenleri Allaha Havale Ediyorum
CHP’li vekiller ve MHP Rize Teşkilatı üyeleri, Rize’nin İkizdere ilçesinde hidroelektrik santrali (HES) inşaatına tepki için oturma eylemi yaparken jandarmanın sert müdahalesi sonucu yaralananları ziyaret etti. Olayda darp edilenlerden Nermin Bir, “Buna oy verenleri Allah’a havale ediyorum. Kendisini de.” dedi.

İl ve ilçe yöneticilerine, iktidara ve Başbakana tepki gösteren Cavit Bir ise "En az 30 jandarma üzerimde tepindi. Bunun tek suçlusu Kaymakamdır, Validir en başta da Başbakandır. Bize burada söz verdi. 10 megavatın altında santral yapılmayacağını söyledi. Ama sözü 30 Marta kadarmış. Başbakan 30 Mart’tan sonra 360 derece döndü.” şeklinde konuştu.

CHP VE MHP RİZEDE

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, CHP İstanbul Miletvekili Melda Onur, CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya, MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz ve iki partinin diğer mensupları, ilçenin Şimşirli köyünü ziyaret etti. Vekiller, geçen Cumartesi günü yaşanan olayda, jandarmanın sert müdahalesiyle karşılaşarak yaralanan köylülerden olaya ilişkin bilgiler aldı. Vekiller, daha sonra HES inşaatının yapıldığı alana giderek burada çalışanlardan köylülere müdahalenin nedenini öğrenmeye çalıştı. HES yetkilileri, köylülerin herhangi bir darp olayı yaşamadığını öne sürdü. Vekiller ve beraberindekiler daha sonra köy sınırları içerisindeki içme suyundan su içti.

"TORTUMDA DÖVDÜLER, ANTALYADA GAZ KULLANDILAR"

CHP’li Milletvekili Melda Onur, olayın yaşandığı alandaki manzarayı daha önceden sıkça gördüklerini ifade ederek, “Tortum’da 3 yıl önce kadınlarımızı aynen bu şekilde dövdüler. Antalya’da biber gazı kullandılar. Rizeliler uzun zamandır HES’lere karşı bir mücadele vermeye çalışıyor ama içerisinden çıkan siyasetçilerden dolayı biraz başını eğmek durumunda kalıyor. Artık görüyoruz ki sular kalmamış ve musluktaki suya da göz dikmişler. Buradaki HES sürecinin kanuna uygun olduğunu biliyoruz ama hukuka uygun olmadığını da biliyoruz. Burada şiddet gören köylülerin eylem yapması bir haktır. Burada akan su köylülerin, vatandaşlarındır. Burada jandarmanın köylülere ciddi bir saldırısı vardır.” dedi."130 JANDARMAYI 20 KADININ ÜZERİNE SALIYORSUNUZ"

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer ise yaşanan olayda yaralanan köylülere geçmiş olsun dilekleri ileterek, şunları söyledi: “Duyduğumuzda kanımız dondu. Bir insan olarak, bir kadın olarak yüreğimiz sızladı. Buradaki kadınların darp edilmesi, yaralanması yüreğimizi yaktı. Burada masumane bir protesto olmuştur. Köylü köyüne, toprağına, havasına, maden suyuna sahip çıktı. Hukuk çerçevesinde doğal olarakta protesto hakkını kullanmıştır. Bunu savunmak maalesef benim ülkemde suç oldu. Yağmalamak suç değil, bu alanı ranta çevirmek suç değil, bu alandan maddi kazanç elde etmek suç değil, ormanları peşkeş çekmek suç değil, hukuksuzluk suç değil ama derelere sahip çıkmak, bunu ifade etmek suç oldu. Buradakiler anarşist ya da terörist değil. 130 jandarmayı 20 kadının üzerine salıyorsunuz. Onları acımasızca darp ettiriyorsunuz. Bu kabul edilebilir bir şey değil.”"HES’LERİN CANI CEHENNEME"

Yüceer, Başbakan’a da tepki göstererek, şöyle dedi: “Öyle ‘analar ağlamasın’, ‘bacılarımıza ne yaptınız’ diyerek olmuyor. Burada darp edilen bacılarınız kendi bacılarınız. Buradakiler kendi analarınız. Başbakan’ın buradaki köylülere sözü var. ‘10 megavat altında HES yapılmayacak’ dediler. Ufak derelerin harcanmayacağını söylediler. Ama seçimden bir hafta sonra HES çalışmaları devam etti. Ağaçları kesiyorsunuz, çıkardığınız hafriyatları dere yatağına döküyorsunuz, maden suyunu kurutuyorsunuz. Halk isyan etmesin mi? Göz göre göre dedelerimizden kalan bu yerlerin yağmalanmasına izin mi verelim? Ben öldükten sonra, kanser olduktan sonra, yaşam hakkım suyum kalmadıktan sonra, ormanlarım kalmadıktan sonra kim kullanacak bu enerjiyi. Buradaki teyzelerime bu muameleler yapıldıktan sonra HES’lerin canı cehenneme. Buradaki kadınlar dayak yediklerini ancak mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini söylüyor. Darp edilen vatandaşlarımız suç duyurusunda bulundu. Biz de bu süreçte bize nerede ihtiyaç duyarlarsa yanlarında olacağız. Gerek hukuksal anlamda, gerek bu işi Meclise taşımada, gerekse onlarla birlikte dayak yemede yanlarında olacağız.”

"GÜNEYDOĞUDA KUZU KUZU DURANLAR, RİZEDE ANNELERİMİZİ DÖVDÜ"

MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz da köylülerden bilgiler aldı. Kazmaz, ziyarette şu açıklamalarda bulundu: “Güneydoğu’da PKK’lı katiller yolları keserken, insanlara kimlik kontrolü yaparken kuzu kuzu kışlalarında oturan güvenlik güçleri Rize’de kendi havasını, suyunu, toprağını koruyan annelerimizi dövmekte bir beis görmemiştir. Annelerimizin yanındayız. Annelerimize, bacılarımıza uzanan bu sopaları kıracağız.”"30 JANDARMA ÜZERİMDE TEPİNDİ, BUNUN TEK SUÇLUSU KAYMAKAMDIR, VALİDİR EN BAŞTA DA BAŞBAKANDIR"

Olayda darp edilen Cavit Bir, jandarmaya herhangi bir müdahalede bulunmadıklarını söyleyerek olayı şu şekilde anlattı: “Jandarma, köy muhtarımıza gelerek kadınları HES’in yapıldığı alandan uzaklaştırmasını söyledi. Muhtarımız da ‘benim sözüm geçmiyor onlara’ dedi. Bir anda herkese hücum ettiler. Kadınların üzerine saldırdılar.70-80 yaşındaki bir kadının yerde coplanmasına kayıtsız kalamazdım. Jandarmaya onlara vurmaması için müdahalede bulunmaya çalıştım. En az 30 jandarma üzerimde tepindi. Bunun tek suçlusu Kaymakamdır, Validir en başta da Başbakandır. Bize burada söz verdi. 10 megavatın altında santral yapılmayacağını söyledi. Ama sözü 30 Marta kadarmış. Başbakan 30 Mart’tan sonra 360 derece döndü.”

"BUNA OY VERENLERİ ALLAH’A HAVALE EDİYORUM"

Cavit Bir’in eşi Nermin Bir ise, “Komutan bize hücum edilmesini istedi. Oğlum, 70 yaşındaki bir bayanı asker coplarken askerin copunu tutmaya çalıştı. O asker oğluma ana avrat küfretti. Bizi copladılar. Olayda kadınlar bayıldı. Bu devlet neden Doğuyu görmüyor. Orada PKK yol kesiyor, barikat kuruyor, haraç kesiyor. Neden bu hükümet onu görmüyor. Buna oy verenleri Allaha havale ediyorum. Kendisini de.”


Yorumlar (0)