Sümeyye Erdoğan: Geleceğe Dair Hayal Bile Kuramadık

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın kızı Sümeyye Erdoğan, Önümüzdeki kapıları öyle kapadılar ki, geleceğe dair hayal bile kuramadık. dedi.

Abone olbanner90
Politika 10.06.2014, 20:46 10.06.2014, 20:46
198
Sümeyye Erdoğan: Geleceğe Dair Hayal Bile Kuramadık
Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın kızı Sümeyye Erdoğan, Türkiyede yaşayan insanların etnik kimlikleri veya kültürleri yüzünden ayrılmadığını belirterek, "Önümüzdeki kapıları öyle kapadılar ki, geleceğe dair hayal bile kuramadık. Lise son sınıfta okul kayısında eğitim ve inancım arasında bir tercih yapmakla yüz yüze bırakıldım" dedi."SİİRT İNSAN YETİŞTİREN BİR ŞEHİR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın kızı Sümeyye Erdoğan, İbrahim Hakkı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin mezuniyet törenine katılmak üzere Siirt Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonuna geçti. Okul Müdürü Minir Benekin yaptığı açılış konuşmasından sonra konuşan Sümeyye Erdoğan, toprağın bereketinin yetişen bitkiden ziyade yetişen insanla ölçüldüğünü belirterek, zira insanın her toprakta yetişmediğini, Siirtin ise insan yetiştiren bir şehir olduğunu söyledi.

"SİİRTTEKİ İMAM HATİP LİSESİ TÜRKİYEDEKİ DİĞER İMAM HATİPLERE GÖRE AYRICALIKLI"

Siirtteki imam hatip lisesinin Türkiyenin diğer kentlerindeki imam hatip liselerine göre ayrıcalıklı olduğunu savunan Erdoğan, "Bir ilim şehrinde, havasına, ilmin nüfus eden şehrinde imam hatip okumak, kesinlikle bir ayrıcalıktır. Burada köylerin, ilçelerin isimleri değişti, etnik kimlikler ret edildi, İstanbulda ise inançlar ret edildi. Ben ve okuyan arkadaşlarım, üniversite kapılarından alınmadık. Ne özel kurumlarda, ne de devlet dairelerinde görev alamadık. Önümüzde kapıları öyle kapadılar ki geleceğe dair hayal bile kuramadık. Zulüm ve baskı inanın etnik köken, kimlik ve kültür ayırmadı. 28 Şubat yasakları nedeniyle yurt dışında, üniversite başvurumu yapıp kabulümü alırken, geri kalan tek aşama lise diploması iken, lise son sınıfta okul kapısında, eğitim ve inancım arasında bir tercih yapmakla yüz yüze bırakıldım. Biran bile tereddüt etmedim. Eğitim için resmi veya gayri resmi tüm yolları zorlayacak, ama üniversite kabulü yapmam gerekse de başımı açmayacaktım. Burada anlatmak istediğim aslında bir duruş ve direniştir. Kürtleri ve Arapların kimliği de, baş örtüsü de, inanç ve değerler de, inkar ret ve asimilasyon baskısından kurtulmuştur. Bugün yeni bir kapı aralanmış, yeni bir Türkiyenin inşası başlamıştır. Tek parti dönemi bu ülkeye çok acılar yaşattı. Bugün, Doğu ve Güneydoğuda tersten bir tek parti zulmüne baskısına tahammülümüz olamaz. Siirt ve Siirtin ilim geleneği alim ve evliyalar, yaşanan açıların panzehiridir. Bizim referans noktalarımız onlardır" dedi.

VALİ TUTULMAZ: TÜYLERİM DİKEN DİKEN OLDU

Son olarak konuşan Vali Tutulmaz, "Ben de bugün burada ilk kez sizi dinlerken, tüylerim diken diken oldu. Çünkü ben de bir imam hatip lisesi mezunuyum. Bugün vali olarak ilk hitabımı burada imam hatiplilere yapmam, bir ilahi tesadüftür" diye konuştu.

OKUL KOROSU 3 DİLDE İLAHİ DİNLETİSİ DÜZENLEDİ

Okulu tanıtan sinevizyon gösterisi, öğrencilerin şiir okumasının ardından okul korosunun 3 dilde ilahi dinletisi ile devam etti. Daha sonra, Vali Mustafa Tutulmaz, günün anısına Sümeyye Erdoğana bir plaket verdi. Siirt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Erman ise, üzerinde Başbakan Erdoğanın resminin yer aldığı tablo şeklindeki bir kilimi Sümeyye Erdoğana hediye etti. Tören sonunda Sümeyye Erdoğan, okulu bitiren öğrencilere diplomalarını verdi. Düzenlenen tören Erdoğanın öğrencilerle hatıra fotoğraf çekilmesiyle sona erdi

Yorumlar (0)