Dr. İlhan: Halkımızı Ücretsiz Kanser Taramasına Bekliyoruz

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şube Müdürü Dr. Berrin İlhan, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerinin ölüm oranı çok yüksek ve üst sıralarda yer alan kanser türlerini olduğunu belirterek, “Bu üç kanser türünde aile sağlığı merkezlerimizde ücretsiz tarama yapıyoruz.

Abone olbanner90
Sağlık 03.02.2014, 15:05 03.02.2014, 15:05
322
Dr. İlhan: Halkımızı Ücretsiz Kanser Taramasına Bekliyoruz
Mersin İl Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şube Müdürü Dr. Berrin İlhan, meme, rahim ağzı ve bağırsak kanserlerinin ölüm oranı çok yüksek ve üst sıralarda yer alan kanser türlerini olduğunu belirterek, "Bu üç kanser türünde aile sağlığı merkezlerimizde ücretsiz tarama yapıyoruz. Halkımızın mutlaka bu taramaları yaptırmalarını öneriyoruz" dedi.

Dr. Berrin İlhan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla Mersinde gerçekleştirdikleri kanser taramalarına ilişkin bilgi verdi. Kanserin, Türkiyede ve dünyada kalp ve damar hastalıklarından sonra ölümcül sırada yer alan en önemli hastalık olduğuna dikkat çeken Dr. İlhan, halkın kanser kelimesini duyunca korktuğunu ve direk ölümle bağdaştırdığını kaydetti. Bazı kanser türlerinin taramalarla önlenebilir bir hastalık olduğunu halka anlatmaya ve bu konuda bir farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden İlhan, "Bizim Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak yaptığımız üç kanser taraması da önceden önlenebilir, fark edilebilir taramalarla fark edilip önlemi alınabilir, tedavisi yapılabilir, tekrar hayata tutunabilir hastalık olduğu için biz artık kanser bir hastalık olarak nitelendiriyoruz. Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak aile hekimlerimizle birlikte üç kanser üzerinde duruyoruz özellikle. Bunlar meme kanseri, rahim ağzı kanseri ve bağırsak kanseri" dedi.

Türkiyede son zamanlarda meme kanserinin görülme sıklığının 40 yaşına kadar indiğini ve kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirten İlhan, erkeklerde ise en sık görülen kanserlerin birinci sırasında akciğer kanserin yer aldığını aktardı. Meme kanserini yaptıkları taramalarla önceden önleyebildiklerini dile getiren İlhan, meme kanseri taramasında 40-69 yaş arası kadınları aldıklarını ifade ederek, "bu kadınlarımız ücretsiz olarak aile hekimlerine başvurdukları takdirde aile hekimleri onları bir çıktıyla birlikte devlet hastanelerimize ve Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezine (KETEM) yönlendiriyor ve burada mamografi çekimi yapıyoruz. Sonuçları çıktığı zaman tekrar aile hekimlerimize ulaştırıyoruz, aile hekimlerimiz kişileri çağırıp sonuçlarını onlarla paylaşıyorlar. Tekrar taranması gereken veya şüpheli bir durum varsa bir üst kurum olan genel cerrahiye yönlendirme yapıyoruz. Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arası kadınlarımıza smear taraması yapıyoruz. Rahim ağzı kanseri aslında çok sık görülen kanserlerimiz arasında yer almamakla birlikte ölümcül sırada en üst sırada yer alan kanserlerden biri. O yüzden erken yakalamak bizim için çok önemli. Kadınlarımız aile hekimlerine başvurdukları takdirde aile sağlığı merkezlerimizde cinsel perhizden ilaç kullanımına kadar bir-iki günlük hazırlık aşamasından sonra smearlar alınıp patoloji uzmanlarımıza gönderiliyor, 20 gün sonra sonuçlar aile hekimlerine ulaştırılıyor ve test sahipleriyle sonuçlar paylaşılıyor. Riskli bir durum varsa zaten daha aile hekimine gitmeden biz kendimiz bunu yakalıyoruz. Hemen aile hekimini uyarıyoruz ve kişiyi daha erken çağırmasını, bir uzmana yönlendirmesini istiyoruz" diye konuştu.

"GİZLİ KAN TESTİNİN POZİTİF ÇIKMASI KANSER ANLAMINA GELMEZ"

Annesinde ya da teyzesinde meme kanseri olan kadınların 40 yaşını beklemeden daha erken yaşlarda mutlaka bir uzmana gitmesini öneren Dr. İlhan, bağırsak kanseri taramasını da 50-70 yaş arasındaki hem erkek hem de kadınlara yaptıklarını anlattı. Özellikle erkeklerde sık görülmekle birlikte son zamanlarda kadınlarda da çok sık görülmeye başlanan bağırsak kanserinin çok basit bir testi olduğunu belirten İlhan, bunun dışkıda gizli kan testi uygulandığını, kişilerin evlerinde bile bu testi yapabileceklerini ve sonuçlarını aile hekimlerine ulaştırabileceklerini kaydetti. Dışkıda gizli kan testinin pozitif çıkmasının illa kanser anlamına gelmediğini, başka bir hastalıktan da kaynaklanabileceğini söyleyen İlhan, testin pozitif çıkması durumunda kişiyi bir genel cerraha yönlendirdiklerini dile getirdi.

"ÜCRETSİZ KANSER TARAMALARIMIZ 2015 SONUNA KADAR SÜRECEK"

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak Mersin genelinde 2013 yılı içerisinde yaptıkları taramalarda mamografide 10 bin kişiye ulaştıklarını, 15 bin civarında smear ve 8 bin civarında da bağırsak kanseri taraması yaptıkları bilgisini veren Dr. İlhan, şüphelendikleri kişileri uzmana yönlendirdiklerini kaydetti. Taramalarda 9 kişide meme kanseri, 4 kişide de rahim ağzı kanserini erken aşamada yakaladıklarını aktaran İlhan, "Bunları bir üst kuruma sevk ettik tedavileri orada devam ediyor. Ama bağırsak kanserinde yaptığımız taramada, kanser bakımından yakaladığımız yok ama şüphelilerimiz çok fazla. Bunları da bir üst kuruma yönlendirerek, sebebinin bağırsak kanseri olmadığını teyit etmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

"HALKIMIZ MUTLAKA AİLE HEKİMLERİNE BAŞVURARAK ÜCRETSİZ KANSER TARAMALARINI YAPTIRSIN"

Mersinde de bu üç kanser türünün de Türkiye rakamlarıyla aynı gittiğini vurgulayan İlhan, şunları söyledi: "Bizim için erken aşama çok önemli. Erken aşamada yakalarsak tedavisi oluyor ve kontrollere gittikleri zaman kadınlarımızın hayatını kurtarıyoruz. Kadınlarımız ve erkeklerimiz mutlaka kendilerini ihmal etmeden bu üç kanser için taramadan geçmeleri gerekiyor. Kanser Daire Başkanlığının verilerine göre, Mersin olarak kanser taramalarında üst sıralarda yer alıyoruz. Kanser taramalarını ücretsiz olarak yapıyoruz. Bu çok büyük bir avantaj. Rahim kanseri için 5 yılda bir, meme kanseri ve bağırsak kanseri için de 2 yılda bir tarama öneriyoruz. Önemli olan halkın bilinçlenmesi ve aile hekimlerine tarama için başvurmalarıdır. Çalışmalarımızla Mersinde bu konuda bir farkındalık da oluşturduk. Bu taramaları da 2015 yılının sonuna kadar yapmaya devam edeceğiz." - MERSİN

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?