banner107

Mersinde Kamyon Şoförü Organlarıyla 3 Kişiye Umut Oldu

Mersinde beyin ölümü gerçekleşen kamyon şoförünün karaciğeri ve iki böbreği 3 hastaya nakledilmek üzere Gaziantepe gönderildi.

Abone olbanner90
Sağlık 23.01.2014, 19:22 23.01.2014, 19:22
301
Mersinde Kamyon Şoförü Organlarıyla 3 Kişiye Umut Oldu
Mersinde beyin ölümü gerçekleşen kamyon şoförünün karaciğeri ve iki böbreği 3 hastaya nakledilmek üzere Gaziantepe gönderildi.

Erdal Çatıkbaş, Çağlayan Mahallesindeki evinde aniden rahatsızlanınca ailesi tarafından Mersin Toros Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Beyin damarlarından tıkanıklık tespit edilen Çatıkbaş, yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

Doktorların bir süre tedavi uyguladığı Çatıkbaşın beyin ölümü gerçekleşmesi üzerine hastane yetkilileri, ailesiyle organ bağışı konusunda görüştü.

Ailenin organ bağışını kabul etmesi üzerine Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Organ ve Doku Nakil Merkezinden Doç. Dr. Aydemir Ölmez başkanlığındaki ekip, Çatıkbaşın 2 böbreği ve karaciğerini operasyonla aldı.

Toros Devlet Hastanesi Organ Bakış ve Doku Merkezi Koordinatörü İlker Ceylan, gazetecilere yaptığı açıklamada, ailenin kendi arasında görüşerek organ bağışı konusunda onay verdiğini belirtti.

Duyarlı davranışından dolayı aileye teşekkür eden Ceylan, "Aile biraz düşündükten sonra kendi yakınlarından birinin de böbrek beklediğini belirtti. Yakınlarını da düşünerek organları bağışlama kararı aldılar. Umuyoruz ki böbrek ihtiyacı olan yakınlarına da en kısa sürede uyumlu organ bulunur" dedi.

Ceylan, bağışlanan organların Gaziantepteki 3 hastaya nakledileceğini dile getirdi.

Çatıkkaşın eşi Gülcay Çatıkkaş ise eşinin beyin ölümü gerçeklemesinden sonra kızı Güler Turşucunun babasının organlarını bağışlayarak birçok insanın yaşamasına olanak sağlanmasını istediğini söyledi.

Bunun üzerine organ bağışına onay verdiklerini anlatan Çatıkkaş, "Biz de doktorlarla görüşerek organ bağışında bulunduk. Eşim hayatını kaybetti ama organa ihtiyacı olanlar yaşasın istedik. Ben isteyerek imza attım. Bizim şu an itibariyle yapacak bir şeyimiz yok ama organ ihtiyacı olanlar yaşasın" şeklinde konuştu.

Çatıkkaşın kızı Güler Turşucu da organ bekleyenlere umut olmak istediklerini ifade ederek, "Babam öldü ama organ bağışı yaparak onların derdine çare olduk. Üzüntü ve mutluluğu birlikte yaşıyoruz. Köyümüzde ilk defa organ bağışı oluyor. Herkesi organ bağışı konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz" diye konuştu.

-tarsus devlet hastanesi

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109