banner107

Neden Folik Asit?

Abone olbanner90
Sağlık 23.11.2021, 21:39
14
Neden Folik Asit?

Folik asit, bir ester olan folatın sentetik halidir. Folat B vitamininde de bulunan bir bileşendir. Ayrıca DNA ve diğer genetik yapıların yapımına yardımcı olur. Bu yüzden de doğum öncesinde anne ve bebeğin sağlığı için önem taşır. Çoğu doktor hamile ve hamile kalmayı planlayan hastalarına folik asit tüketmesini önerir çünkü erken fetüs gelişimi için gerekli ve önemlidir. Bu durumda günde 400 ila 800 mg arası folik asit tüketilmesi önerilir.

Peki, folik asidin faydaları nelerdir?

Folik asit vücudun birden fazla fonksiyonu için yararlıdır. Örneğin, vücudun yeni ve sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretmesine yardımcı olur. Kırmızı kan hücreleri vücutta dolaşır ve oksijen üretir. Yeterli kadar kırmızı kan hücresi üretilmezse anemi gibi birçok rahatsızlığa yol açabilir.

Öte yandan birçok besin yüksek miktarda folat içerir. Bu besinler arasında ciğer, haşlanmış ıspanak, börülce, kuşkonmaz, brüksel lahanası, marul, avokado, brokoli, hardal otu, bezelye, barbunya, domates suyu, portakal suyu, kurutulmuş ve kavrulmuş fıstık, taze portakal, taze greyfurt, papaya, muz, haşlanmış katı yumurta ve kavun. Gündelik hayatınızda rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Vücudunuzda olması gerekenden daha az folik asit varsa olası semptomlar şunlardır:

  • Halsizlik,
  • Yorgunluk,
  • Konsantrasyon zorluğu,
  • Baş ağrısı,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Dilde ve ağız içinde yaralar,
  • Cilt, saç ve/veya tırnak renginde bir değişiklik,
  • Nefes darlığı.

"Önce sen’le yazılıyor; senin, sevdiklerinin ve geleceğin öyküsü!” diyerek başladığı yolculuğunda, efsanelere konu olan yerlerden, ağaçların gizemli şarkılarına kadar ilgi çekici konulara değinen, bazen zeytinyağının saça faydaları gibi sağlıklı yaşam ipuçları veren bazen de hayatımızda iz bırakanların iç dünyasını keşfeden Çünkü Başka Sen Yok Blogu’nu takip etmek için linki tıklayabilirsiniz.

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109