Neden uykuya doyamıyoruz?

Kendinizi sürekli uykulu hissediyor, her ortamda gözleriniz kapanıyor ve sabahları uykuya doymuyorsanız, durumunuz genetik olabilir.

Abone olbanner90
Sağlık 26.05.2014, 09:02 26.05.2014, 09:02
280
Neden uykuya doyamıyoruz?
 Günümüzün yoğun ve stresli temposunda, genellikle, kaliteli bir uyku çekecek vakte sahip olamıyoruz. Diğer taraftan, gün içinde ihtiyacımız olan enerji ve canlılığı elde etmek için, her gece 6-8 saat arası uyumamız gerekiyor. Sürekli uykulu olma durumuyla ilgili bilgi veren ‘Uyku Bozuklukları Uzmanı’ Prof. Dr. Hakan Kaynak, sürekli uykulu olmanın genetik etkenlere bağlı olabileceğini söyledi.
 
BİR KISMI GENETİK ÖZELLİKLERE SAHİP
 
Bazı kişilerin uykusu daha çoktur, 7-8 saat yetmeyebilir. Bazı insanlar baykuş uykusundadır; sabahları daha geç kalkma ve daha geç yatmaya meyillidir diyen Prof. Dr. Hakan Kaynak, bunlar biraz uzun uyuyan tiplerdir. Dolayısıyla hem uzun uyuyan hem de baykuş tipi birleştiği zaman ortaya tembel, uykucu ve uyuyamayan grup çıkıyor. Bunlar, genetik olarak belirlenmiş fizyolojik özelliklerdir, hastalık yoktur, açıklamasını yaptı.
 
80 KÜSÜR UYKU HASTALIĞI VAR
 
Öte yandan hastalık olanlar da vardır açıklamasını yapan Prof. Dr. Kaynak, “80 küsür uyku hastalığı var. Bunların hepsi, pekâlâ uykunun yapısını bozar, uykudan tatmin olamama, uyanamama, gündüz uykulu olma gibi durumlar olabilir. Bunların başında ise horlama ve uykuda solunum durumları gelir. Uyku apnesi dediğimiz hastalık, bunun prototipidir. Uyku apnesi olan insanların uykuları bir türlü bitmez ve sürekli uyumak isterler” şeklinde konuştu.
 
ÖNCELİKLE SEBEBİ BULMAK GEREKİYOR
 
Uyku durumunun tedavisinde, öncelikle sebebi bulmak gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Kaynak, doktora başvurmadan önce, genetik olup olmadığını bilmesi daha doğrudur; ama sonradan olmuşsa bir hastalık var demektir ve bunu da arayıp bulmak lazımdır, dedi.
Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?