Orman Personeline Sağlık Semineri

- Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şube Müdürlüğü Obezite Birim Sorumlusu Beslenme ve Diyet Uzmanı Züleyha Kaplan, Türkiyede günlük miktarın üç katından daha fazla tuz tüketildiğini söyledi.

Abone olbanner90
Sağlık 20.01.2014, 15:34 20.01.2014, 15:34
903
Orman Personeline Sağlık Semineri
Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şube Müdürlüğü Obezite Birim Sorumlusu Beslenme ve Diyet Uzmanı Züleyha Kaplan, Türkiyede günlük miktarın üç katından daha fazla tuz tüketildiğini söyledi.

?Mersin Orman Bölge Müdürlüğü çalışanlarına, Sağlığınız İçin Daha Az Tuz Tüketin konulu eğitim semineri verildi. Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Refik Ulusoy ve orman personelinin katıldığı seminerde konuşan Beslenme ve Diyet Uzmanı Züleyha Kaplan, Türkiyede ölüm istatistiklerinde birinci sırada kalp-damar hastalıklarının yer aldığını belirterek, bunun sebebinin ise tuz olduğunu vurguladı. Tuzun vücuttaki asit-baz dengesini ayarladığını, idrarın oluşumunda çok etkili olduğunu, ayrıca vücut ısısının ayarlaması ve metabolizmayı ayarlayan tiroit bezinin de kullandığı iyodun bir kısmını tuzdan aldığını kaydeden Kaplan, "Tiroit bezinin çalışabilmesi için iyoda gerek var. Bunun bir kısmını da işlenmiş tuzdan alıyoruz. Eğer alınmazsa iyodun az olduğu bölgelerde guatr oluyor. Hipertansiyon, inme, felçler, kemik erimesi, mide kanserleri çok görülüyor. Hepsinin çıkış noktası tuza bağlanıyor. Tuz çok önemli ama biz azı karar çoğu zarar deyiminde olduğu gibi ölçüyü kaçırmışız. Dünya Sağlık Örgütü, bir insanın günlük tuz ihtiyacını 5 gram olarak belirlemiştir, ancak biz Türk insanı olarak günde 18 gram tuz tüketiyoruz. Normalin 3 katından fazla kullanıyoruz ve bunun sonucunda birinci sırada kalp damar hastalıklarına bağlı ölümler oluyor. Mide kanserleri, felçler, inmeler, hipertansiyon, kemik erimesi artıyor" dedi.

Tuzun günlük tüketilen gıdaların içinde de bulunduğunu belirten Kaplan, "Biz zaten tükettiğimiz gıdaların içinde tuzu alıyoruz. Ama bununla yetinmeyip, yiyeceklerimize ayrıca tuz ekiyoruz. Biz ekmeği çok seven bir milletiz ve çok tüketiriz ama tuzun çok büyük bir kısmını da ekmekten alıyoruz. Yapılan araştırmalara göre, Türkiyede günlük kullanılan 18 gram tuz miktarını 1 gram indirirseniz felçleri yüzde 5, kalp krizlerini yüzde 3 oranında azaltabilirsiniz. Eğer günde 18 gramdan 6 gram azaltırsanız felçleri yüzde 24, kalp krizlerini yüzde 18. Günlük kullandığınız tuz miktarını 9 grama indirebilirseniz, yani günde yarı yarıya tuz kullanabilirseniz felçleri yüzde 34, kalp krizlerini yüzde 25 azaltabiliyorsunuz. Biz tuz kullanmayın demiyoruz, azaltın ve kullandığınız tuz da iyotlu tuz olsun diyoruz. Duygularımızla değil aklımızla, mantığımızla hareket edelim. Yani tuza uzanırken iki kere düşünelim" diye konuştu.

Tuz tüketimi ve saklama koşulları ile ilgili de bilgiler veren, özellikle tuzlukların renkli olması gerektiğine dikkat çeken Kaplan, şöyle devam etti; "Dikkat ederseniz tuzlukların bir kısmı camdandır. Biz diyoruz ki, güneş ışığını engelleyen tuzluklar kullanın, tuzluklarınız ve içine tuz koyduğunuz kavanozlarınız şeffaf olmasın, renkli olanları kullanın. Çünkü güneş ışığı iyodu etkiliyor ve etkisiz hale getiriyor. İhtiyacınız olan iyot sıfırlanıyor. Bu nedenle tuzluklarınız renkli olsun. Ayrıca, gıda alırken içindekileri mutlaka okuyun. İçerisinde sodyum olan her şey tuz içerir. Sodyum varsa oranlarına bakın." - MERSİN

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?