Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması

(İçme suyu) 76 şehrimize uzun vadeli planlama yaptık. Hiçbir şehri susuz bırakmayacağız

Abone olbanner90
Sağlık 31.05.2014, 21:19 31.05.2014, 21:19
267
Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Açıklaması
Eroğlu, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen Burdur Günlerine gelişinde, bir gazetecinin "İstanbulda su sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı" konusundaki sorusu üzerine, "İstanbulda su sıkıntısı çektirmeyeceğiz. Yağışlar da geliyor bu hafta zaten. Kaldı ki daha B planını bile devreye sokmadık" ifadesini kullandı.

İstanbula sadece barajlardan su sağlanmadığını, Melenden, Ağva civarında Yeşilçaydan ve Istıranca derelerinden de şehre su getirildiğini anımsatan Eroğlu, "Elbette bütün Türkiyede yaklaşık yüzde 25 civarında, geçmiş yıllara ve uzun döneme göre bir su eksikliği var. Yağışlarda eksiklik var. Zaten 7 yılda bir kuraklık oluyor" diye konuştu.

Bakan Eroğlu, şunları kaydetti:

"76 şehrimize uzun vadeli planlama yaptık. Onların bütün barajlarını, göletlerini, dev isale hatlarını, içme suyu arıtma merkezlerini, terfi merkezlerini, içme suyu haznelerini inşa ettik. İzmirden Mardine, Sinoptan Mersine, İstanbuldan Karsa kadar bütün şehirleri... Eğer bu tesisleri yapmasaydık, İstanbulda değil sadece Türkiyedeki pek çok şehirde su sıkıntısı olacaktı. Ama Allaha şükür hükümetimiz, son 10 yılda içme suyu temini konusunda, belediyelere bırakmadan çok büyük yatırımlar yaptı. Hatta İzmirde Büyükşehir Belediyesinin mesuliyetinde olan barajları, isale hatlarını dahi biz yaptık. 105,5 kilometre, 2 metre çapında dev isale hattını biz yaptık. Neden? İzmir susuz kalmasın diye. Dolayısıyla arkadaşlar bu tür spekülasyonları bırakın. hiçbir şehri susuz bırakmayacağız."

"Kritik olan hiçbir il yok mu?" sorusuna da Eroğlu, "Hiçbir bir il yok şu anda" diye yanıt verdi.

Daha sonra stantları dolaşan Eroğlu, yöresel yiyecekler ve tatlılardan yedi.

Stantlardaki görevlilerden bilgi alan ve vatandaşlarla da sohbet eden Eroğlu, sipsi çalıp mamut dişi fosilini inceledi, "barutlu su" diye adlandırılan mineralli sudan içti, tüfekle poz verdi ve yöresel türkülere eşlik etti.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?