Sağlık Ayakta Başlar

Ayaklarınızın sağlığınız hakkında haber verdiğini biliyor muydunuz? Ayaklarınızdaki değişimler yaşadığınız rahatsızlıkların sinyalleridir. Ayakların sağlığı nasıl ele verdiğin, Prof. Dr. Mehmet Soy açıkladı. Ayak ağrısı, topuk ağrısı, şişmiş ayaklar, soğuk ayaklar her birinin belli bir sebebi var ve işte o sebepler:

Abone olbanner90
Sağlık 19.06.2014, 21:08 19.06.2014, 21:08
741
Sağlık Ayakta Başlar
 Ayaklarınızın sağlığınız hakkında haber verdiğini biliyor muydunuz?


Ayaklarınızdaki değişimler yaşadığınız rahatsızlıkların sinyalleridir. Ayakların sağlığı nasıl ele verdiğin, Prof. Dr. Mehmet Soy açıkladı. Ayak ağrısı, topuk ağrısı, şişmiş ayaklar, soğuk ayaklar her birinin belli bir sebebi var ve işte o sebepler: Soğuk ayaklar Ayak parmaklarınız her vakit soğuksa nedeni zayıf kan akımı olabilir. Zayıf kan akımı, sigara, yüksek tansiyon ya da yürek hastalığı ile bağlantılı dolaşım sorunlarının habercisidir. Kontrolsüz diyabete bağlı sinir hasarı da ayaklarınızı soğuk hissetmenize sebep olabilir. Diğer mümkün nedenler arasında hipotiroidizm (guatr bezinde yetersizlik)ve anemi vardır. Ayak ağrısı Ayaklarınız uzun bir gün sonunda ağrıyorsa yanlış kundura tercihinizden kaynaklanabilir. Özellikle yüksek topuklu kundura giyiyorsanız ayak ağrısı problemiyle karşılaşmanız kaçınılmazdır.


Ayrıca basketbol, koşu gibi yüksek etkili spor yaparken oluşan stres kırıkları ve ufak çatlaklar da ağrıya sebep olabilir. Ayrıca iltihaplı romatizmalar birçok eklemin yanı dizi ayakları da etkileyebilir ve ilk olarak ayak ağrısı ile kendini gösterebilir. Kırmızı, ak ve mavi ayak parmakları Raynaud hastalığı, ayak parmaklarınızı evvel mavi, sonra ak ve yine tabii rengine çevirebilir. Bunun nedeni ani damar daralmalarına bağlı oluşan damar spazmlarıdır. Stres ya da sıcaklık değişimleri, skleroderma, romatoid artrit, Sjogren hastalığı gibi iltihaplı romatizmalar ve tiroit sorunları de hastalığı tetikleyebilir. Topuk ağrısı Topuk ağrısının en sık nedeni topuktan başparmağa uzanan plantar fasia olarak adlandırılan adalede oluşan iltihaplanmadır. Sabah uyandığınızda ve ayağınızın üzerine bastığınızda ağrı keskin olabilir. Bunu sonucunda topukta 'epin kalkanei-topuk dikeni', denilen kemiksi oluşumlar gelişebilir. Bu vaziyet, bilhassa Ankilozan spondilit grubu hastalıklar için mühim bir uyarıcı bulgudur. Topuk ağrısının başka nedenleri de artrit, aşırı egzersiz ve yanlış kundura seçimidir. Daha az yaygın nedenleri ise topuk altındaki kemikte oluşan yangı, ur ya da kırık bir kemik olabilir. Ayağı sürükleyerek yürümek Bazen bir problemin ilk işareti daha geniş yürüme ya da yürürken ayağınızı sürükleme gibi yürüme şeklinizdeki değişiklik olabilir. Bunun en mühim nedeni periferik sinir hasarının getirdiği duyu kaybıdır. Bu vakaların yaklaşık% 30 şeker hastalığı ile bağlantılıdır. Sinir hasarı ayrıca enfeksiyon, vitamin eksikliği ve alkolizm nedeniyle de olabilir. Çomak parmak Ayak ve el parmaklarında parmakların aşağıya doğru eğilmesi ile oluşan bu sorunun en yaygın nedeni akciğer hastalığıdır. Ama aynı zamanda yürek hastalığı, karaciğer ve sindirim bozuklukları ya da bazı enfeksiyonlara sebep olabilir. Bazen altta yatan herhangi bir hastalığı olmayan kişilerde de görülebilir.


Şişmiş Ayaklar Genellikle fazla uzun yol yapan kişilerde ve hamilelerde görülen bu sorun geçicidir. Ancak devam ediyorsa zayıf kan dolaşımı, böbrek bozukluğu, tiroid, lenf sistemi ile ilgili bir problem ya da bir kan pıhtısının habercisi olabilir. Eğer ayaklarınızda kalıcı şişlik varsa mutlaka bir hekime görünün. Yanan Ayaklar Ayaklarda yanma hissi, periferik sinir hasarı ile şeker hastaları arasında yaygındır. Ayrıca B vitamini eksikliği, ayak mantarı, kronik böbrek hastalığı, bacaklarda ve ayaklarda zayıf kan dolaşımından (periferik arter hastalığı) veya hipotiroididen de kaynaklanabilir. İyileşmeyen yaralar İyileşmeyen ayak yaraları diyabet için mühim bir ikaz işareti olabilir. Diyabet, dolaşıma ziyan verdiği için bilhassa ayak bölgesindeki yaraların iyileşme sürecini menfi yönde etkileyerek; yalın bir yarayı problemle bir yaraya dönüştürebilir. Bu yaralar da enfeksiyona yatkındır. Diyabet hastasıysanız ayaklarınızın bakımına fazla dikkat edin ve her gün herhangi bir yara olup olmadığını denetim edin. Ayak başparmağı ağrısı Ayak başparmağında görülen kızarıklık ve şişmeyle devam eden ağrının en mühim nedenlerinden biri Gut hastalığıdır. Osteoartrit( kireçlenme) de ağrı ve şişliğe sebep olabilir. Ayrıca yanlış kundura kullanımı ya da genetik bina nedeniyle ayak başparmağında çıkıntıyla beraber ağrı görülebilir. Kaşıntılı ayaklar Kaşıntılı, pullu ten görünümünde olan ayak mantarı, 20 ve 40 yaşları arasındaki erkeklerde daha çok görülür. Kızarıklık, kuruluk ile beraber görülen kaşıntıyla kendini gösteren ayak mantarı kimyasal madde veya ten bakım ürünlerine cildin verdiği reaksiyonla ortaya menfaat. Kaşıntılı ayaklar üzerinde ten kalın ve sivilce benzeri ise sedef hastalığına sebep olabilir. Ayak spazmları Ani, keskin ve birkaç dakika sürebilen adale spazmları; aşırı amel yükü ve adale yorgunluğu nedeniyle sık sık karşılaşılan durumlardır. Diğer nedenleri ise potasyum, magnezyum, kalsiyum, ya da D vitamini düzeylerinde düşme, zayıf kan dolaşımı, su kaybı olabilir. Hamilelik veya tiroid bozuklukları, değişen hormon düzeyleri de ayak spazmlarında mühim bir rol oynayabilir. Spazmlar sık veya şiddetli ise mutlaka bir hekime başvurun. Ayak üzerinde koyu lekeler oluşması Cilt kanserinin en tehlikeli formu olan Melanom, düzenli olarak güneşe maruz kalmayan bölgelerde bile gelişebilir.


Bu nedenle vücudunuzu iyi tanıyın ve ayda bir defa mutlaka denetim edin. Sarı ayak tırnakları Kalınlaşmış sarı ayak tırnakları genellikle mantar enfeksiyonundan kaynaklansa da lenfödem (lenfatik sisteme ilişkin şişlik), akciğer problemleri ya da sedef hastalığı, sedefe bağlı artrit gibi altta yatan diğer bir hastalığın da belirtisi olabilir. Beyazlaşmış tırnaklar Beyazlaşmış tırnaklar tırnak enfeksiyonu ya da sedef hastalığından kaynaklanabilir. Tırnak sağlam ve bunun çoğu ak ise karaciğer hastalığı, konjestif yürek yetmezliği ya da şeker hastalığı gibi daha ağırbaşlı bir durumun belirtisi olabilir. Herhangi bir endişeniz hakkında mutlaka hekiminizle konuşun.  
Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?