Sigara Dumanından Yılda Yaklaşık 1 Milyon Kişi Hayatını Kaybediyor

Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorun olduğunu ifade ederek, Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

Abone olbanner90
Sağlık 07.02.2014, 12:43 07.02.2014, 12:43
213
Sigara Dumanından Yılda Yaklaşık 1 Milyon Kişi Hayatını Kaybediyor
Mersin İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorun olduğunu ifade ederek, "Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin yüzde 90ı sigaraya bağlıdır" dedi.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla açıklama yapan Dr. Kemik, sigara kullanımının halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorun olduğunu belirtti. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğunu, psikolojik ve maddi açıdan kişilerin ve toplumun sağlığını tehdit ettiğini kaydeden Kemik, sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığı için dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Sigara kullanımını boykot ettiklerini vurgulayan Kemik, "Akciğer kanseri ve amfizeme bağlı ölümlerin yüzde 90ı sigaraya bağlıdır. Ağız, gırtlak, yemek borusu, mide, pankreas, mesane, prostat ve rahim ağzı kanserleri, sigara içenlerde daha fazla görülür. Sigara içenlerde kalp krizi, inme ve bacak kangreni riski daha fazladır. Sigara içen erkeklerde iktidarsızlık, kadınlarda ise düşük yapma, erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riski artar. Sigara, sık sık üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olur. Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalmak da benzer sağlık problemlerine yol açar. Özellikle küçük çocuklarda akciğer gelişimine zarar verir, astım olma riskini artırır" diye konuştu.

"SİGARAYI BIRAKANLARI DESTEKLİYORUZ"

Sigarayı bırakanları desteklediklerinin altını çizen Kemik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı azalır ve nabız yavaşlar. Kan dolaşımının iyileşmesine bağlı olarak el ve ayaklarda vücut ısısı artar. 8 saat içerisinde karbonmonoksit seviyesi normale iner, kandaki oksijen miktarı yükselir. 48 saatte sinir uçlarında onarım başlar, koku ve tat alma duyusu iyileşir. 2 yıl içerisinde kalp hastalığına bağlı ölüm oranı yüzde 36 oranında, tekrar kalp krizi geçirme riski ise yüzde 50 oranında azalır. İyi kolesterol olarak bilinen HDL miktarı artar. 2 hafta ile 3 ay içerisinde sigaraya bağlı öksürük ve balgam ortadan kalkar, egzersiz kapasitesinde artış gözlenir. Kaybedilen akciğer fonksiyonları geri kazanılmaz ancak, 1 yıl sonra akciğer fonksiyonlarındaki düşüş hızı azalır ve hiç sigara içmeyen bir kişi ile aynı seviyeye gelir. Akciğer kanseri riskinde birinci yıldan itibaren düşme başlar, ancak hiç sigara içmemiş bir kişinin taşıdığı riske yaklaşması 20 yıl alır. 10 yılda ağız, boğaz, yemek borusu kanseri riski yarı yarıya azalır. Benzer şekilde, mesane, böbrek, pankreas kanseri riski de düşer. Sigara kullanımına bağlı olarak görülen üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit ve faranjit sıklığında azalma görülür. İnme riskinde birinci yıldan itibaren azalma başlar. 10 yıl içinde bu risk, hiç sigara içmemiş kişilerin seviyesine iner."

SİGARAYI KENDİ BIRAKMAK İSTEYENLERE ÖNERİ

Kendi kendine sigarayı bırakmak isteyenlere de önerilerde bulunan Kemik, "Öncelikle sigarayı bırakmayı gerçekten isteyin. Sigarayı bırakma konusunda sizin için geçerli olan sebepleri bulun ve sağlığınız için çok önemli olan bu kararı vermekte gecikmeyin. Geçmişteki bırakma denemelerinizi bir başarısızlık olarak görmektense her denemeden öğrendikleriniz ile bir sonraki denemenizde size yardımcı olabilecek noktalara odaklanın. Sigarayı yardımsız bırakmaya karar verdiyseniz, önünüzdeki üç hafta içerisinde sigarayı bırakmak için bir tarihi belirleyin. Bu tarihi yakınlarınıza duyurun ve bu konuda size destek vermelerini isteyin. Sigarayı bırakma tarihi geldiğinde, sigara içmeyi tamamen bırakın. Bol miktarda su ve düşük kalorili içecekler tüketin. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden daha az tüketmeye çalışın. Yeterince uyumaya ve dinlenmeye dikkat edin. Düzenli olarak ve kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz programına başlayın. Günlük hayatın getirdiği stresi azaltmak için yeni bir hobi edinmek gibi yeni alternatifler yaratın. Boş kalmaktan kaçının. Canınız aşırı derecede sigara içmek istediğinde, başka bir aktivite ile meşgul olun. Derin ve yavaş nefes alarak rahatlamaya çalışın. Sigarayı bıraktıktan sonra karşılaşabileceğiniz kilo alma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü, asabiyet, çöküntü ve huzursuzluk gibi sorunların sizi korkutmasına izin vermeyin" ifadelerini kullandı.

2013 YILINDA KAPALI ALANDA SİGARA KULLANIMINA 212 BİN 233 TL CEZA KESİLDİ

4207 Sayılı Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun kapsamında 2013 yılında yaptıkları çalışmalardan da bahseden Kemik, "33 bin 674 işletmede ilçe tütün denetçi ekiplerince 69 bin 188 denetim yapılmıştır. Bunlardan 135 işletmeye tutanak tutularak 202 bin 576 TL, 110 kişiye ise 9 bin 657 TL idari para cezası uygulanmıştır" dedi.

Kemik, sigarayla mücadele kapsamında sigara içip bırakmak isteyen kişilere, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Toros, Tarsus, Erdemli ve Silifke devlet hastanelerinde sigara bırakma polikliniği hizmetinin verildiğini kaydetti. Kemik, 2013 yılında bu polikliniklere 3 bin 351 kişinin başvurduğunu, bu kişilerden 923 kişinin sigarayı bıraktığını belirtti. - MERSİN

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?