banner107

Ağustosta Kök Hücre Bankasını Oluşturacağız

- Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Kök hücre donörlerini tespit etmeye ve bu kök hücre bankasını oluşturmaya başlayacağız dedi.

Abone olbanner90
Silifke 12.04.2014, 17:29 12.04.2014, 17:29
334
Ağustosta Kök Hücre Bankasını Oluşturacağız
Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Sağlık Bakanlığı ile beraber hayata geçirilen Kök Hücre Bankası kurulmasıyla ilgili çalışmalarda sona gelindiğini belirterek, "Ağustos ayı itibariyle tahmin ediyorum ki Kök Hücre donörlerini tespit etmeye ve bu Kök Hücre Bankasını oluşturmaya başlayacağız" dedi.

Kızılay Genel Başkan Ahmet Lütfi Akar, Mersinin Silifke İlçesinde hayırsever Mürivvet Türkili tarafından bağışlanan arsa üzerine yapılan Kızılay Silifke Şubesi Mükerrem Toker Aşevi açılışını gerçekleştirdi. Açılış törenine Kaymakam Fatih Damatlar, Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Hakan Sayılan, Cumhuriyet Başsavcısı Zeki Vatan, Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Savar ve vatandaşlar katıldı. Kızılaya destek olan ilçe protokolüne ve yardımda bulunan hayırseverlere plaketlerinin verildiği törende konuşan Türk Kızılayı Genel Başkanı Lütfi Akar, Türkiyenin kan ihtiyacının yüzde 80ini güvenli ve düzenli donörlerden almış olduğu kanlarla filen karşıladıklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları bir protokolle hayata geçirmeyi planladıkları Kök Hücre Bankası çalışmalarında da sona gelindiğini belirten Akar şunları söyledi: "Artık bundan sonra Lösemi ve Lenfoma gibi hastalıklarda mücadele etmek için kök hücrenin Türkiye içinden teminiyle ilgili bir proje başlattık. Bugün itibariyle 12 bölgedeki kan merkezimizde kök hücreyle ilgili arkadaşlarımız görevlendirildi. Sağlık Bakanlığında Kök Hücre analizleri ve tahlilleriyle ilgili ihalelerini bitirdi. Her iki kurum da bu işe hazır durumdadır. Ağustos ayı itibariyle tahmin ediyorum ki Kök Hücre donörlerini tespit etmeye ve bu Kök Hücre Bankasını oluşturmaya başlayacağız."

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Akar, konuşmasının devamında Kök Hücre Bankası sistemin işlevini ise şöyle anlattı: "Burada iki taraf var. Kızılay kendisine gelen kan donörlerine sorgulama yapmak suretiyle kök hücre donörü olup olmayacaklarını soracak. Kök hücre donörü olmayı kabul edenlerden gereken bilgileri alıp kaydedecek. Bir tüp de kan almak suretiyle Sağlık Bakanlığına iletecek. Bakanlık bunu laboratuvarlarda tahlil ettirip bilgi bankasına kaydedecek. Bu bilgilerden bir kısmı Türk Kızılay serverlarında bir kısmı da bakanlık serverlarında birikecek. Bakanlık bu bilgilerden elde edilen havuzu yönetecek. Kendisine yapılan müracaatlarla eşleştirme yapacak, eşleştirme sonunda pozitif netice çıkan eşleşmelerin sahiplerini, donörlerini davet edecek ve belli bir operasyonla bunların kemik iliklerinin naklini gerçekleştirmiş olacak. Bu suretle artık Türkiyede kemik iliği yokluğundan ölüme mahküm olacak olan insanlar kalmayacak. Çok önemli bir hizmeti verecek olmanın Devletimize, milletimize ortak bir proje vermenin heyecanını yaşamaktayız."

10 ÜLKEDE OPERASYON HALİNDEYİZ

Türk Kızılayının dünyanın neresinde olursa olsun ihtiyaç sahiplerinin, mağdurların yanında yer aldığına vurgu yapan Akar, konuşmasını şöyle tamamladı: "Kimin başı sıkışırsa, kim kimseye ulaşamazsa Türk Kızılayına başvurmaktadır. Bugün itibariyle yaklaşık 10 ülkede operasyon halindeyiz. Bu arada bizi en çok meşgul eden konulardan birisi Suriye sınırlarında yapmış olduğumuz operasyonlardır. Biliyorsunuz komşu Suriyede 20 milyon insan yaşıyor. Bu 20 milyonun 10 milyonu yerinden edilmiş durumdadır. Bu 10 milyonun 3,5 milyonu da yurt dışına kaçmış vaziyettedir. Türkiye gibi, Irak gibi, Lübnan gibi yerlerde yaşama savaşı veriyorlar. 750 bin kadarı da Türkiyede bulunmaktadır. Bunlardan 250 bin kadarı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile beraber kurmuş olduğumuz barınma ve beslenmeden sorumlu olduğu çadır kentlerde, konteynır kentlerde barındırılıyor. Her türlü ihtiyaçları gideriliyor. Bunların barınma, beslenme ihtiyaçlarını Kızılay, eğitim ihtiyaçlarını Milli Eğitim, sağlık ihtiyaçlarını ise Sağlık Bakanlığımız karşılamaya devam ediyor."

  • Erdoğan: Twitter Vergi Kaçakçısıdır
  • Rusya Dışişleri Bakanlığından Türkiyede Avlanmayın Uyarısı

googletag.cmd.push(function () { googletag.display(div-gpt-ad-1368722890310-0); });
 
Bu Haberle İlgili Yorumlar
  • Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
    Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın formunu kullanabilirsiniz.
Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın:
Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Sondakika.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
if (getCookie("yorumbilgi") != null) { var yrs; yrs= getCookie("yorumbilgi"); yrs= yrs.split("#"); document.getElementById(adSoyad).value = yrs[0]; document.getElementById(email).value = yrs[1]; }
Yorumlar (0)