Akkuyu Nükleer Güç Santralinin yer lisansına iptal isteği

AKKUYU NÜKLEER GÜÇ SANTRALİNİN YER LİSANSINA İPTAL İSTEĞİ - Akkuyu Nükleer Güç Santralinin yer lisansının iptali için Mersin Nükleer Karşıtı Platformunun (NKP) da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından Mersin İdare Mahkemesinde dava açılması için başvuru yapıldı.

Abone olbanner90
Silifke 04.02.2014, 22:26 04.02.2014, 22:26
200
Akkuyu Nükleer Güç Santralinin yer lisansına iptal isteği
Akkuyu Nükleer Güç Santralinin yer lisansının iptali için Mersin Nükleer Karşıtı Platformunun (NKP) da aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından Mersin İdare Mahkemesinde dava açılması için başvuru yapıldı.

NKP Sözcüsü Sabahat Arslan, mahkeme binası girişinde yaptığı açıklamada, nükleer santral sahasında çalışan köylülerin işten çıkartıldığını iddia ederek, köylülerden aldıkları bilgiye göre sahadaki çalışmaların durdurulduğunu ifade etti.

Nükleer santrale 1976 yılında verilen yer lisansının geçen aralık ayında güncellendiğini belirten Arslan, yeni lisansın günümüz bilimsel koşullarına göre onaylanmadığını iddia etti.

O yıllarda yer lisansını onaylayan bazı akademisyenlerin günümüzde nükleer santrale itiraz ettiğini savunan Arslan, şöyle konuştu:

"Akkuyu yer lisansının yeniden onaylanabilmesi için santralden en fazla etkilenecek Mersin, Adana, Antalya halkının ve bu bölgede bulunan meslek odalarının olumlu görüşlerinin alınması gerekir. Yapılan anket çalışmalarında bu kentteki halkların nükleer santrale karşı olduğu bilinmektedir. Bugün açacağımız davada 1976 yılında onaylanan yer lisansının güncellenmesini ve iptalini sunduğumuz bilimsel gerçeklerle talep edeceğiz. Dün hukuksuz olarak Akkuyu sahasında başlayan inşaatın durdurulmasını hep birlikte nasıl başardıysak, bugün de yer lisansının iptal edilmesini hep birlikte başararak Akkuyu Nükleer Santralinin kurulumunu engelleyeceğiz."

Açıklamanın ardından Mersin NKP, Mersin Tabip Odası, Akkuyu köylüleri, Mersin Elektrik Mühendisleri Odası ve Mersin Barosu yetkilileri dava dilekçesini vermek üzere Mersin İdare Mahkemesine girdi.

Yorumlar (0)