KKTC Su Temin Projesi

KKTC SU TEMİN PROJESİ - Orman ve Su İşleri Bakanlığı: KKTC Su Temin Projesi kapsamında 3 tesisin temeli atılacak ve söz konusu tesisin yatırım maliyeti yaklaşık 123 milyon lirayı bulacak Projenin tamamlanmasıyla KKTCye aktarılacak yıllık 75 milyon metreküp suyun yüzde 50,3ü içme kullanma, yüzde 49,7si ise zirai sulama.

Abone olbanner90
Silifke 30.01.2014, 18:47 30.01.2014, 18:47
228
KKTC Su Temin Projesi
KKTC Su Temin Projesi kapsamında 3 tesisin temeli atılacak ve söz konusu tesisin yatırım maliyeti yaklaşık 123 milyon lirayı bulacak.

 Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen KKTC Su Temin Projesi kapsamında 3 tesisin temelinin atılacağı ve yatırım maliyetinin de yaklaşık 123 milyon lirayı bulduğu belirtildi.

Tesislerden KKTC İçmesuyu Arıtma Tesisi ile günlük 200 bin metreküp içmesuyunun arıtılacağı bildirilen açıklamada, Geçitköy Terfi Merkezi-Lefkoşa İsale Hattı kapsamında 63,5 kilometre boru döşeneceği, Girne İsale Hattı ile de Girne bölgesindeki toplam uzunluğu 160 kilometre dağıtım hatlarının da inşa edileceği ifade edildi.

Açıklamada, dünyada ilk kez uygulanacak deniz boru hattı ile adaya su sağlayacak KKTC Su Temini Projesinin eş zamanlı yürütülen 3 aşamadan oluştuğuna değinilerek, şunlar kaydedildi:

"Mersinin Anamur ilçesindeki Dragon Çayının üzerine temelden 99 metre, nehir tabanından 94 yükseklikte toplam 130,5 milyon metreküp depolama hacmine sahip Alaköprü Barajı projenin temelini oluşturuyor. Projenin Türkiye ayağı olan Alaköprü Barajının temeli, 7 Mart 2011de Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılmıştı. Projenin Türkiye tarafının diğer aşamalarıysa 23 kilometre uzunluğunda ve 1500 milimetre çapında düktil boru isale hattı ve 10 bin metreküp hacmindeki Anamuryum Dengeleme Deposunun yapımını kapsıyor. KKTC İçmesuyu Temini Projesinde uygulanacak deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçecek olan bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor.  

Projenin KKTC tarafında ise Güzelyalı bölgesinde 6 megavat gücünde Güzelyalı Pompa İstasyonu, 3 bin 694 metre uzunluğunda ve bin 400 milimetre çapında düktil boru terfi hattı, temelden 65 metre, nehir tabanından 58 metre yükseklikte olan 26,5 milyon metreküp depolama hacimli Geçitköy Barajı ile 13 megawatt kurulu gücünde Geçitköy Terfi Merkezinin yapımı yer alıyor. Kıbrıs tarafında inşa edilen Geçitköy Barajının temeli ise 30 Mart 2012de atıldı."

-KKTCnin 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak

Projenin tamamlanmasıyla KKTCye aktarılacak yıllık 75 milyon metreküp suyun yüzde 50,3ünün içme-kullanma, yüzde 49,7sinin ise zirai sulama suyu olarak değerlendirileceği işaret edilen açıklamada, projenin gerçekleşmesiyle halen su sıkıntısı çekilen KKTCde 50 yıllık içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağı kaydedildi.

KKTC Girne Geçitköy Barajında 1 Şubat cumartesi günü gerçekleştirilecek temel atma merasimi KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile KKTC Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcının katılımıyla yapılacak. - Ankara

Yorumlar (0)