banner107

Köylülere Defne Üretimiyle İlgili Uygulamalı Eğitim Verildi

Mersin’in Silifke Orman Işletme Müdürlüğü tarafından Çamlıbel köyünde vatandaşlara defne üretiminde kalite artırımına yönelik uygulamalı eğitim verildi.

Abone olbanner90
Silifke 24.01.2014, 20:52 24.01.2014, 20:52
207
Köylülere Defne Üretimiyle İlgili Uygulamalı Eğitim Verildi
Mersin’in Silifke Orman Işletme Müdürlüğü tarafından Çamlıbel köyünde vatandaşlara defne üretiminde kalite artırımına yönelik uygulamalı eğitim verildi.

Orman köylüsüne verilen üretimde kaliteyi artırmayı sağlamaya yönelik bilgilendirme toplantısına Kaymakam Fatih Damatlar, Mersin Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nurettin Bozdemir, Silifke Orman Işletme Müdürü Mustafa Aslan ve defne alımı yapan fabrika işletmecilerinin yetkilileri katıldı.
Defne ağaçlarının bulunduğu alanda yapılan eğitimde köylülere, defnenin yöre açısından önemi, kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesi konusunda bilgi verildi.

Kaymakam Damatlar, Türkiyedeki en kaliteli defnelerinin Silifke yöresinde yetiştiğini söyledi.
Damatlar, “Defne, bölgemizde gerçekten çok önemli bir gelir kaynağı, önemli bir çevre unsurudur. Bizden sonraki kuşaklara da iletilmesi, korunması gereken hem ekonomik hem de bir çevre değeridir. Eski mitolojide kralların, kraliçelerin başlarındaki taçlarda defneyaprağı vardır. 3-4 parçalık bir defne et yemeklerine müthiş bir lezzet verir. Ekonomik getirisi çoktur. Allah’ın sunmuş olduğu güzel bir fırsattır.” şeklinde konuştu.

SILIFKE BÖLGESINDE 80 BIN TON DEFNE BULUNUYOR
Silifke Orman Işletme Müdürü Mustafa Aslan, odun dışı orman ürünlerinin envanter çalışmalarında hem miktar hem de ekonomik değer açısından önemli bir yere sahip olan defne sahalarından başlandığını aktardı.
Tarsus, Silifke, Mersin ve Erdemli müdürlüklerine bağlı 11 işletme şefliğinde envanter çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Aslan, “13 bin hektarlık defne sahasında, başta otlatma baskısı olmak üzere sosyal sorunların ortadan kalkması ve korumanın tam olarak yapılması durumunda yararlanılabilecek yaklaşık 8 bin ton potansiyel defne sürgünü serveti bulunmaktadır. Bunun yaklaşık 4 bin 500 tonu ise Uzuncaburç Orman Işletme Şefliğimizde yer almaktadır.” dedi.

Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Il Şube Müdürü Gökhan Şener ise odun dışı orman ürünlerinin üretiminde; kesim tekniği, kurutulması, depolanması ve nakliyesinde süre gelen yanlış uygulamaların düzeltilmesi ile birlikte kalitenin de artacağını vurguladı. Aslan, kalite artışını sağlamaya yönelik çalışmalara, defne başta olmak üzere, harnup, biberiye, kekik, adaçayı, sumak, mersin, laden, sandal, soğanlı bitkiler gibi birçok türde devam ettiğini kaydetti.
Yorumlar (0)