banner107

Limon, Üreticisinin Yüzünü Güldürüyor

Mersinin Silifke ilçesinde üreticiler, geçen yıl kilogramı 30 kuruşa kadar gerileyen limonun bu sezon 1,5 liradan alıcı bulmasından mutlu.

Abone olbanner90
Silifke 31.01.2014, 22:17 31.01.2014, 22:17
239
Limon, Üreticisinin Yüzünü Güldürüyor
Önemli limon üretim merkezlerinden Silifke ilçesinde geçen yıl kilogramı 30 kuruşa kadar gerileyen limon, bu sezon 1,5 liradan alıcı buluyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, gazetecilere, ilçe genelinde 20 bin dönüm araziden 80 bin ton limon hasadı yapılacağını kaydetti.

Geçen yıl düşük fiyat nedeniyle limon üreticisinin kötü sezon geçirdiğini hatırlatan Can, bu yıl ise fiyatların iyi olduğunu ve çiftçinin yüzünün güldüğünü belirtti.

Kesimi yapılan limonların önemli bölümünün yatağa alınıp daha sonra satılmasının planlandığını anlatan Can, şöyle devam etti:

"Yatağa alınan limon, üreticisine daha fazla kazandırıyor. Çoğu üretici de bunu göz önünde bulundurarak limonlarını tüccara satmak istemiyor. Kendi imkanlarıyla limonlarını kesip yatağa alan üreticiler, daha fazla para kazanmayı hesaplıyor. Yatağa alınan limonlar Kırobası köyündeki limon deposunda saklanacak ve fiyatların daha da iyi olduğu dönemde satılacak. İmkanı olmayan üreticiler ise limonunu dalında tüccarlara satıyor."

Limonun 1,5 liradan alıcı bulmasının üreticileri olduğu kadar işçileri de sevindirdiğini vurgulayan Can, "Limon para etmediği zaman çalışan işçiler de ücretlerini zamanında alamıyordu ancak bu yıl fiyatlar iyi olduğu için bahçe sahipleri ve limon işi yapan tüccarlar çalıştırdıkları işçilere paralarını zamanında verebilecek" dedi. - Mersin

Yorumlar (0)