Silifkede Yılın İlk Kayısı Hasadı Yapıldı

Turfanda meyveciliğin merkezi olan Mersin’in Silifke ilçesinde çilek ve can eriğinden sonra sezonun ilk kayısı hasadı yapıldı.

Abone olbanner90
Silifke 06.04.2014, 21:45 06.04.2014, 21:45
339
Silifkede Yılın İlk Kayısı Hasadı Yapıldı
Silifkenin Kabasakallı Mahallesinde örtü altında kayısı üretimi yapan Hamza Gökler, yılın ilk kayısı hasadını Silifkede yapmanın gururunu yaşadıklarını ve ilk hasat ürünlerin kilosunu 75 TLden İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere gönderdiklerini söyledi.

Dört dönüm örtü altına aldığı kayısı bahçesinden yaklaşık 6 ton ürün beklediğini ifade eden Gökler, şöyle konuştu: "Türkiyede kayısı ilk kez çıktı. Türkiyenin ilk kayısısını Silifkeden çıkarmanın gururunu yaşıyoruz. Şu anda İstanbul, Ankara ve İzmire gönderiyoruz. İlk hasatta 250-300 kilo topladık. Kilosu 75 TLden gidiyor. Ürün çok lezzetlidir. Tamamen doğal ortamda yetiştiriyoruz."

Üretici Hamza Gökler, 4 dönüm arazisine İspanyadan getirttiği magador cinsi kayısı fidanı diktiğini, bu türün Akdeniz Bölgesinde erkenci diye bilinen diğer kayısı çeşitlerine göre 15 gün daha erken olgunlaştığını belirtti.

Silifke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, bu yıl ilçe genelindeki bin 200 dönüm kayısı bahçesinden 11 bin ton hasat yapılmasının beklendiğini söyledi. Bölgenin mikroklima özelliği nedeniyle Türkiyenin turfandacılık alanında ilkleri yaşadığını ifade eden Süngü, "Türkiyenin ilk çilek ve can eriğini çıkaran Silifkeli üreticiler, örtü altına aldığı kayısı da hasat etmeye başladı" dedi. - MERSİN

Yorumlar (0)