Yağmur Gören Lahanalar Devleşti

Mersin’in Silifke İlçesinde hasadına başlanılan “dev lahanalar” 5 liradan alıcı buluyor.

Abone olbanner90
Silifke 02.02.2014, 14:15 02.02.2014, 14:15
235
Yağmur Gören Lahanalar Devleşti
Silifke’nin Gülümpaşalı Köyünde yetiştirilen, büyüklüğüyle dikkat çeken ve ağırlığı 30 kilograma kadar ulaşan Silifke lahanasının bölgedeki hasadına başlandı. Silifke’de 80 dekarlık alanda 200 ton lahana üretiminin olduğu özellikle Kocaoluk başta olmak üzere yayla köylerde yetiştirildiğini belirten, Serkan Komisyonevi sahibi Mehmet Sarı, “Bu yıl yağmur toprağa geç düştüğü için hasat gecikti. Ancak üç gündür yağan yağmur toprağa can verdi. Lahana hasadını yaptık. Çok şükür yağan yağmurla kuraklıkta son buldu” dedi.

Lahananın bir tanesinin ağırlığının 20 ila 40 kilo arasında değiştiğini ifade eden Mehmet Sarı, “İki kişi kaldırmakta zorlanıyoruz. Yetiştirilmesi çok zahmetli bir üründür. Pazar konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle çok üzgünüz. Şimdilik Konya, Ermenek, Gülnar, Mut ve Aydıncık’a gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Gülümpaşalı Köyünde lahana üreticisi Kemal Özer ise, “5 dönümlük arazimde lahana üreticiliği yapıyorum. Yağmur yağmayınca lahanalarım kuruma aşamasına kadar gelmişti. Ne zaman yağmur yağdı lahanalar canlandı” dedi.

MURAT ŞENGİ

Yorumlar (0)