banner107

Rıdvan Şükür; Turnaların Yaşam Alanları Tehdit Altında.

Dağcı ve Doğa sporcusu Rıdvan Şükür, Türkiye’de yaşayan ve günümüzde yaşamları, türleri tehdit altında Turnaların korunmasının biyolojik çeşitlilik açısında önemli olduğunu söyledi.

Abone olbanner90
Spor 05.12.2014, 21:47 05.12.2014, 21:47
736
Rıdvan Şükür; Turnaların Yaşam Alanları Tehdit Altında.
 Anadolu’da Şarkılarımıza, türkülerimize konu olan; yarimize haber gönderdiğimiz veya yardan haber  beklediğimiz turnaların geleceklerinin tehdit altında olduğunu söyleyen dağcı Şükür, yasak avcılığının da önüne geçilmesi gerektiğini dile getirdi. Anadolu’da yaygın bir inanışa göre turnalar uğur, bereket, mutluluk ve refahın simgesi olan kutsal hayvanlar sayıldığı söyleyen Şükür, kültürümüzde saflığın, temizliğin,dürüstlüğün, vefanın, sabrın, sevginin, onurun simgesi olduğunu belirtti.
Türkiye'de yaşayan ve tehlike altında olan turnaların iki alt türü olan Turna (Grus grus ) ve Anadolu Dağ Turnası'nın (Grus grus archibaldi) korunmasının önemli olduğunu söyleyen Rıdvan Şükür,  Türkiye üzerinden göç eden turnaların gelecekte de olması için bu kuşların korunmasının şart olduğunu dile getirdi, ayrıca Orta ve doğu Anadolu’da yaşayan Telli turnanın günümüzde artık pek görülmediğini söyledi.Çukurova Turnalar için önemli...

Çukurova Deltası, Türkiye üzerinden göç eden turnaların kışı geçirmek için uğradığı en önemli duraklardan biri olduğunu unutmamamız gerektiğini, uzun yollar aşıp gelen Turnalar’a güzel ev sahipliği yapmamız gerektiğini belirtti.
Kaynak: Vadi Sağdıç
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109