Tarsusta Avukatlar Kadına Şiddeti Protesto Etti

Mersin’in Tarsus ilçesinde, adliye önünde Mersin ve Adana baroları Kadın Hakları merkezleri yöneticilerinin katılımıyla Hatice D. adlı kadının öldürülmesi kınandı.

Abone olbanner90
Tarsus 18.01.2014, 18:40 18.01.2014, 18:40
236
Tarsusta Avukatlar Kadına Şiddeti Protesto Etti
Mersin’in Tarsus ilçesinde, adliye önünde Mersin ve Adana baroları Kadın Hakları merkezleri yöneticilerinin katılımıyla Hatice D. adlı kadının öldürülmesi kınandı. Hatice D., bu hafta içinde eşinden boşanmak için dava açmak istemiş ve adliye çıkışında Doğan D. tarafından bıçaklanarak öldürüldüğü iddia edilmişti.

Katil ya da katillerden hesabının sorulması ve hakettikleri caydırıcı cezaların verilmesi için sessiz kalmayacaklarını belirten Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi Temsilcisi Seher Yalçınkaya Çetin, kadın ve erkeklerde cinsiyet rollerinin, ruhi hastalıkların sıklığı ve oluşturduğu problemler üzerine etkilerine dair geniş çaplı epidemiyolojik çalışmalarla desteklenmesi gerektiğine işaret etti. Av. Çetin, "Yine şiddet mağduru kadınların gidecek yerlerinin olmaması, çaresizlik içinde şiddet gördükleri ortamda yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmalarına neden olmaktadır. Bunun çözümü, sığınakların sayısının arttırılmasıdır. Şiddet mağduru kadınlar için yeterli sayıda sığınmaevi yapılmayışını ve gerçek bir korumanın sağlanmamasını, sistemin kadına yönelik şiddetin devam etmesine, yaygınlaşmasına ve olağanlaşmasına zemin hazırladığının açık bir kanıtı olarak görmekteyiz.” dedi. Kadınlara yönelik şiddetin, en utanç verici insan hakları ihlallerinden olduğunu vurgulayan Çetin, "Öldürülen, tecavüz edilen her bir kadın, yok edilen insanlıktır. Intihara zorlanan her kadın, verilmesi gereken bir hesaptır. Adalet Bakanlığı verilerine göre 2002 yılında 66 olan kadın cinayeti, 2007 yılında bin 77’ye yükselmiştir. Resmî olmayan rakamlara göre 2009 yılında bin 126 kadın öldürülmüştür." şeklinde konuştu. Açıklamada, bu tür cinayetlerin önüne geçilmesi için öncelikle devletin ve siyasi iktidarların, ilgili bütün kurumlarıyla sorumluluk üstlenip ilgili bütün sivil ve resmî kuruluşlarla işbirliği yaparak gerekli sosyal politikaları yaşama hızla geçirmesi gerektiği görüşü savunuldu.
Yorumlar (0)