Tarsusta Öğrencilere Politik Sorular Soruldu İddiası

Ana sınıfında öğrenim gören çocuğunu bahçede bekleyen veli, müfettişlerin sorduğu sorular karşısında 4üncü sınıf öğrencisi bir kız çocuğunun ağladığını fark edince durumu diğer velilere bildirdi.

Abone olbanner90
Tarsus 17.03.2014, 20:42 17.03.2014, 20:42
217
Tarsusta Öğrencilere Politik Sorular Soruldu İddiası
SORULARI GÖRDÜM

Ali İlk, odaya girdiğinde bir öğrencinin sorgulandığına şahit olduğunu belirterek, Müfettişlerin öğrencilere sorduğu soruların yazılı kağıdı inceledim. Öğrencilere, Okulda devlet büyükleri hakkında olumsuz konuşmalar yapılıyor mu Okulda siyasi amaçlı öğretmenlerin çalışması ve söylemleri var mı Toplumsal olaylara katılım konusunda sizleri yönlendiren öğretmen ya da siyasiler var mı sorularını yöneltiyorlar dedi.

TÜMÜYLE POLİTİK SORULAR

Olayı haber alarak okula gelen Eğitim-Sen Tarsus Şubesi kurucularından emekli öğretmen Ahmet Doğan ise, iki müfettişle görüştüklerini belirterek şunları söyledi

Tümüyle politik söylemler dolu soruları 1, 2 ve 3ncü sınıflar hariç daha üst sınıflara sorduklarını söylediler, bunu teyit ettiler. Tümüyle politik söylemler. Örneğin devlet büyüklerinin hakkında burada konuşulanlar var mıdır Hangi partiler ne tür çalışmalar yapmaktadır gibi politik olan sorular. Çalışmalarına ara verdiklerini söylediler, eğer yeniden bu çalışmalara başlarlarsa okul velilerinin sorunlarına sahip çıkması en doğrusu bence.

FİŞLEME OLAYININ DEVAMIDIR

Eğitim İş Sendikası Tarsus Temsilciliği Başkanı Kurtuluş Gezen ise iddialarla ilgili şu açıklamalarda bulundu

Az önce bir duyum üzerine buraya geldik. Bu gün burada yaşanan olayın bir benzeri geçtiğimiz hafta içinde Adanada birkaç özel okulda daha yaşanmıştı. Arkadaşlar bildiğiniz gibi geçtiğimiz aylarda İl Milli Eğitim Müdürlüğünden okullara gönderilen bir yazı vardı. Yazı çok ilginçti. Yazının içeriğinde diyordu ki, Öğrenciler adeta çapulcu gibi okula gelmekte, okulların çevresi terör yuvası, öğretmenler lakayt. Orada geçen Çapulcu kelimesi bugün burada yaşanan olayın özetinin bize ne olduğu hakkında bir ipucu veriyor. Bir silsile ile bir çorap söküğü gibi geliyor. Bildiğiniz gibi haziran direnişinden sonra bu direnişe katılan öğrencilerimiz, velilerimiz direnişin sonrasında fişlenmeye başladı. Birkaç ay önce İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden gelen yazının bir devamıdır aslında. Bu fişleme olayının bir devamıdır burada yaşadığımız olay. Öğrencilerimize Atatürkü mü, Tayyip Erdoğanı mı seviyorsunuz gibisi sorular sorulmaktadır. Türkiyenin Atatürkçü, yurtsever, demokrat aydın insanlarının buna müsaade etmeyeceklerini, evlerinde ayakkabı kutuları içinde milyar dolarları saklayanların, yatak odalarında para sayma makinelerine sarılarak uyuyanların Mustafa Kemal Atatürk ile kıyaslanması söz konusu bile olamaz. Eğitim-İş Sendikası olarak bu olayın sonuna kadar arkasında duracağız. Kamuoyu yaratmak konusunda üzerimize düşen görev neyse bunu yapacağız .Ne öğrencilerimiz ne velilerimiz bu konuda yalnız değildir. Eğitim-İş Sendikası olarak bu konunun takipçisi olacağız.

BARO, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Mersin Barosu Avukatlarından Semra Kabasakal ise, baronun bu konuyla ilgili bir çalışması olduğunu belirterek, Mersin Barosu Çocuk Hakları Komisyonunun bir sorgusu var. Cumhuriyet Başsavcılığına baro suç duyurusunda bulundu. Bu hususta biz Mersin Barosu avukatları olarak bu konunun takipçisi olacağız. Başka şehirlerde duymuştuk bu çalışmaların olduğunu. Ancak şimdi tahmin ediyorum, Tarsusa gelmiş bu konuda bizde konunun takipçisi olacağız dedi.

Durumu diğer velilere haber veren ve isminin açıklanmasını istemeyen kadın ise, Ben her gün kızımı okula getiriyorum. Bahçede beklerken sınıftan çıkan öğrencileri gördüm. 4ncü sınıf çocuklarını. Tedirgin bir şekilde bizi içeride odaya aldılar, müfettişler gelmiş devlet büyükleri hakkında sorular soruyorlar dediler. Ben de arkadaşlarımı aradım böyle bir uygulamanın yanlış olduğunu düşündüğüm için, bekliyoruz bakalım ne olacak diye konuştu.

CHPLİ SEÇER, MECLİSE TAŞIDI

CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer ise, müfettişlerin öğrencileri sorguladıkları iddiasını meclise taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcının yanıtlaması istemiyle TBMMye verdiği soru önergesi Seçer, Avcıdan şu sorulara yanıt istedi

Mersin ve Türkiyede kaç okulda inceleme yapılmakta, ortaokul ve lise çağındaki öğrencilerin tanık olarak ifade verilmeye zorlanması hangi mevzuat gereğince yapılıyor Müfettişler henüz reşit olmayan çocuklardan ifade alırken yanlarında çocukların velileri veya velilerinin izni olmak zorunda değil midir Sözü edilen uygulama ile amaçlanan nedir, alınan bilgiler kim ya da kimlerle paylaşılmıştır Uygulama ile geleceğini belirleyecek sınavlara girecek olan öğrencilerin psikolojilerinin bozulabileceği bakanlığınız tarafından dikkate alınmış mıdır Alınmış ise bu doğrultuda yapılan uygulamalar nelerdir

MÜFETTİŞLERİ İL MİLLİ EĞİTİM GÖNDERDİ

Öte yandan DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Tarsus İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir ise, Müfettişler tamamen bakanlık tarafından görevlendirilmişlerdir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından doğrudan okula gönderilmişlerdir dedi.

Yorumlar (0)