banner107

Başkan Tuna, Minik Çevre Gönüllüleriyle Çöp Topladı

Mersinin merkez ilçe Toroslar Belediyesinin, Çevre Koruma Haftası’nda her yıl geleneksel olarak düzenlediği Temizlik Kampanyası, bu yıl da öğrencilerin büyük ilgisini gördü.

Abone olbanner90
Toroslar 07.06.2014, 18:36 07.06.2014, 18:36
286
Başkan Tuna, Minik Çevre Gönüllüleriyle Çöp Topladı
Çocuklara çevre bilincini aşılamak ve halkın çevreye olan duyarlılığını arttırmak amacıyla yürütülen kampanyada, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, İlçe sınırları içerisindeki Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı İlkokulu öğrencileri ile birlikte sokak sokak dolaşarak çöp topladı. Temizlik seferberliği öncesi okulu ziyaret eden Belediye Başkanı Hamit Tuna, öğrencilerin yoğun ilgisi ve alkışlarıyla karşılandı.

Burada konuşan Tuna, çevre kirliliğinin en önemli sonucu olarak gösterilen ekolojik dengenin bozulmasını önlemek amacıyla, çevrelerini temiz tutmalarını ve herkesin bu konuda duyarlı ve bilinçli olmasını istedi.

Düzenledikleri bu kampanyalarla amaçlarının çocuklarda ve gençlerde çevre bilincini oluşturmak ve kirletmemeyi öğretmek olduğunu kaydeden Tuna, "Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin daha bilinçli bir nesil olması için gayret ediyoruz. Bilim adamları, ekolojik dengenin bozulmasıyla gelecekte buzulların eriyeceğini ve yaşam merkezlerinde suların yükseleceğini ifade ediyorlar. Geleceğimizi garantiye almak istiyorsak yaşam yerimiz olan Mersinden başlamak üzere ülkemiz ve dünyayı koruma altına almalıyız. Bunun için bilinçli bir toplum ve kirletmemeyi öğrenmiş bir gençlik sağlama gayreti içerisindeyiz. 11 yıldır Toroslarda 106 bin metrekare olarak devir aldığımız yeşil alan miktarını planlı çalışmalarımızla 900 bin metrekareye çıkardık. İlçemizdeki yeşil alan miktarını 1 milyon metrekareye ulaştırmayı hedefliyorduk ama hedefimizi bir buçuk milyon metrekareye yükselttik" dedi.

Yaşadıkları çevrenin kirletilmemesi, ağaçların korunması ve yeşilin muhafaza edilmesi noktasında çocuklardan doğanın bir bekçisi olmalarını isteyen Tun, "Temiz Toroslar, temiz Mersin, temiz Türkiye ve temiz bir dünya için herkesin temizlik konusunda hassasiyet göstermesi gerekmektedir" dedi.

Başkan Tuna daha sonra, Toroslar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen atık pillerin geri dönüşümü kampanyası kapsamında Taşınabilir Pil Üreticileri Birliğinin (TAP) Mersin genelinde gerçekleştirdiği yarışmada en fazla pil toplayarak üçüncü gelen Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Vakfı İlkokulunun öğrencilerine teşekkür ederek, satranç seti ve eğitim panoları hediye etti. Öğrencileri bu duyarlı davranışlarından dolayı da tebrik eden Tuna, "Çocuklarımızda oluşan bu bilinçli davranış, inşallah suya atılan taşın oluşturduğu halka misali daha da büyüyecektir ve tüm çocuklarımıza da örnek olacaktır" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Tuna, öğrencilerle birlikte sokak sokak dolaşarak mahalle aralarında çöp topladı. Okul Müdürü Halil Sarı, öğretmenlerin ve Selçuklar Mahallesi Muhtarı Hasan Gülerin de katıldığı etkinlikte, belediye tarafından öğrencilere eldiven, maske, tişört, şapka ve çöp torbası dağıtıldı

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109