Efe Dağcılar Torosların Bolkar Zirvesini Denedi

Ödemiş Efe Dağcılık Kulübü üyesi dağcılar, Konya, Niğde ve Mersin illerine yayılmış Bolkar Dağları’nın en yüksek zirvesi olan 3524 rakımlı Medetsiz Zirvesi tırmanışına katıldılar.

Abone olbanner90
Toroslar 22.02.2014, 12:39 22.02.2014, 12:39
295
Efe Dağcılar Torosların Bolkar Zirvesini Denedi
Ödemiş Efe Dağcılık Kulübü üyesi dağcılar, Konya, Niğde ve Mersin illerine yayılmış Bolkar Dağlarının en yüksek zirvesi olan 3524 rakımlı Medetsiz Zirvesi tırmanışına katıldılar. Bolkar Dağlarının Karboğazı mevkiine ağır kış koşullarında kamp kuran Ödemişli dağcılar zor şartlar altındaki tırmanışı çığ tehlikesi nedeniyle ertelemek zorunda kaldılar.

Tırmanış ile ilgili bilgi veren Efe Dağcılık üyesi Salih Üzdürmez şunları söyledi: "Bolkar Dağlarının en yüksek zirvesi olan Medetsiz Zirvesine tırmanmak üzere, 14 Şubat sabahı uçakla Adanaya gittik. Adanadan Tarsusa geçtik. Tarsusun Gülek beldesinde belediye vasıtasıyla Karboğaz mevkiine gittik. Burada ağır kış şartlarında rakım 1900de kampımızı kurduk. Ertesi sabah saat 04.00 gibi yürüyüşe başladık. Gece çok aşırı yapan kar yağmıştı, yürümekte zorlanıyorduk. Yaklaşık 400 metre kadar yükseldik. Kar yağışının devam etmesi, sisten dolayı görüş mesafemizin daralmasın ve çığ tehlikesinden dolayı dönüş kararı aldık. Kamp alanına geriye döndük. Medetsiz Zirve tırmanışına bir başka zamana erteledik. Ağır kış şartları nedeni ile Medetsiz Zirve tırmanışına gerçekleştiremesek de ağır kış şartlarında kamp atmak bizler için birer tecrübe oldu. Bundan sonra da Efe Dağcılık olarak, kış dağcılık faaliyetlerimiz devam edecektir. Tüm doğaseverleri etkinliklerimize katılmalarını bekliyoruz." 

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?