Toroslar Belediyesi, Denktaşı Mevlitle Andı

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi, 13 Ocak 2012 tarihinde vefat eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için mevlit okuttu.

Abone olbanner90
Toroslar 14.01.2014, 22:07 14.01.2014, 22:07
228
Toroslar Belediyesi, Denktaşı Mevlitle Andı
Mersinin merkez ilçe Toroslar Belediyesi, 13 Ocak 2012 tarihinde vefat eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için mevlit okuttu.

Denktaş, ölümünün 2. yılında, Toroslar Belediyesi tarafından Mustafa Kemal Mahallesinde 17 bin metrekare alan üzerine yapımına başlanan Rauf Denktaş Parkında düzenlenen programla anıldı. Programa, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve eşi Aydan Tuna, KKTC Konsolosu Zaliha Erden, belediye meclis üyeleri, belediye başkanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Programın açılışında konuşan Başkan Tuna, KKTCnin vatanlaşmasında önemli bir yere sahip olan Rauf Denktaşı ölümünün 2. yıldönümünde rahmetle andıklarını söyledi. Bu vatan uğruna canlarını feda etmiş Kuvva-i Milliyeciler ile şehit ve gazilerin isimlerini ilçe sınırları içerisinde inşa ettikleri parklara vererek onların adlarını ölümsüzleştirdiklerini kaydeden Tuna, Rauf Denktaşın da Kıbrıs Türkünün özgürlüğüne kavuşması için büyük uğraş veren bir lider olduğunu kaydetti. Tuna, "10 yıllık görev süremiz içerisinde bu toprakları vatanlaştıran atalarımızın, vatan sathını korumak anlamında göğüslerini siper edip genç yaşta kara toprağın bağrına verdiğimiz şehitlerimizin adına birçok eser yaptık. Bu ülke var olduğu sürece korunması, yaşatılması noktasında isimlerini parklarımıza verdik. Bu güzel yerde de Rauf Denktaş Beyin adının yaşatılması yönünde bir karar verdik. KKTCnin vatanlaştırılmasında, Barış Harekatından sonra da o bölgenin özellikle Türkiye adına jeopolitik konumu itibariyle güvenlik noktasında çok özel bir yeri olan KKTCnin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaşın adını buraya verdik. Bu parkımızı, özellikle 1974 Kıbrıs Barış Harekatında kullanılan malzemelerle de taçlandıracağımız bir merkez haline getireceğiz. Bu toprakları vatanlaştıran başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere bütün silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha minnetle anıyoruz" dedi.

KKTC Konsolosu Erden ise Hamit Tunaya, Denktaş adına bir park yapması ve ölüm yıldönümünde anma programı düzenlemesinden dolayı teşekkür etti.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?