TOROSLAR’DA İSTİKLAL MARŞI’NI EN GÜZEL OKUMA YARIŞMASINDA DUYGU SELİ

Toroslar Belediyesi tarafından İstiklal Marşı\\\'nın Kabulü’nün 93.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinlikleri çerçevesinde düzenlen ‘İstiklal Marşı’nı en güzel okuma yarışması’ bu yıl da yoğun ilgi gördü.

Abone olbanner90
Toroslar 12.03.2014, 22:05 12.03.2014, 22:05
381
TOROSLAR’DA İSTİKLAL MARŞI’NI EN GÜZEL OKUMA YARIŞMASINDA DUYGU SELİ
 Toroslar Belediyesi Ayışığı Konferans ve Düğün Salonu’nda, ilçedeki ilkokul ve ortaokullardan 46 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmada coşku ve duygu dolu anlar yaşandı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programa; Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Ali Gülgen ve mahalle muhtarları ile okul müdürleri ve aileler de katılarak öğrencilere destek verdi.

Başkan Tuna; “Türk milleti, asırlardır bağımsızlığını ve hürriyetini asla teslim etmemiştir ve etmeyecektir”

Programın açılış konuşmasını yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un kaleme aldığı İstiklal Marşı’nın; Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının en önemli simgelerinden biri olduğunu belirterek, çocuklardan ve gençlerden İstiklal Marşı’nı iyi anlamalarını ve iyi analiz etmelerini istedi.

Belediye olarak Türk Milleti’nin ortak değerleri olan milli kültür, tarih şuuru, vatan ve bayrak sevgisine her zaman sahip çıktıklarını ve genç nesillere aktarmaya çalıştıkların vurgulayan Başkan Tuna; “Bulunduğumuz coğrafya, stratejik ve jeopolitik olarak dünyada çok önemli bir merkezdir.Bu coğrafyanın üzerinde her zaman birilerinin emelleri ve istekleri dün olduğu gibi bugünde vardır ve yarında olacaktır.Ama Türk Milleti asırlardır hür yaşamıştır.Manda ve himaye altında asla olmamış, birçok devlet kurmuş ve yıkmış, bağımsızlığını ve hürriyetini asla teslim etmemiştir ve etmeyecektir.Her karış toprağında şüheda kanıyla bezenmiş çok kutsal topraklarda yaşamaktayız.Böyle asil bir milletin evlatları ve torunları olarak yaşadığımız bu coğrafyanın kıymetini iyi bilmemiz gerekir. Belediye olarak fiziki mekanlarda yaptığımız hizmetlerin yanı sıra bizi millet yapan değerlerimizden asla vazgeçmedik. Bu değerleri yaşatma konusunda özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin belleklerine nakşetme gayreti içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Türk Milletine cesaret vermek, cephedeki askerlerimizin moral ve motivasyonunu yükseltmek amacıyla yapılan yarışmada İstiklal Marşımızı kaleme alan bağımsızlık idolü Mehmet Akif Ersoy, vatan, millet, bayrak sevgisini, imanını, mücadeleci ruhunu, gönlünü mısralara dökmüştür. İstiklal Marşı, her mısrasında bir anlam taşıyan, dünkü zorlukları ve sıkıntıları yansıtan, ama o sıkıntılara rağmen inanarak çıkılan yoldaki zaferin nasıl olduğunu ifade eden ve bundan sonrada Türk Milleti’nin nasıl yaşaması gerektiği konusunda yol gösteren önemli bir eserdir. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. Bu toprakları kanlarıyla canlarıyla vatan yapan başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, bu güzel İstiklal Marşı’nı bizlere emanet eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi, rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi

Başkan Tuna’nın konuşmasının ardından yarışmaya geçildi. Toroslar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Jüri üyelerinin dereceye girenleri belirlemek için oldukça zorlandığı yarışmada, öğrenciler İstiklal Marşı’nı okurken dinleyiciler zaman zaman gözyaşına boğuldu. Yarışmada ayrıca Durmuş Ali Toksoy İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından Mehmet Akif Ersoy’un hayatı ve İstiklal Marşı’nın yazılması canlandırıldı.

Öğrencilerin, diksiyon, vurgu ve tonlama, sahne duruşu, jest ve mimik kullanımı ile ezber gücü kriterleri üzerinden değerlendirildiği yarışmada; Candan Merzeci Ortaokulu’ndan Semra Şükran 95 puanla birinci, 700.İlköğretim Okulu’ndan Efsane Üstündağ 93 puanla ikinci, Çukurova İlköğretim Okulu’ndan Meryem Cansu Yüksel de 92,3 puanla üçüncü seçildi.Yarışmanın birincisi olan Candan Merzeci Ortaokulu öğrencisi Semra Şükran’dan annem şiiri okunması istendi.Şiir ile birlikte salondaki dinleyiciler arasında duygulu anlar yaşandı.

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna tarafından; birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın, dereceye girenlere Türk Bayrağı ve yarışmaya katılan tüm öğrencilere de İstiklal Marşı’nın yazılı olduğu bir belge verildi.Belediye Başkanı Hamit Tuna ayrıca, yarışmanın jüri üyelerine birer Türk Bayrağı ve teşekkür plaketi armağan etti.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?