Mersin’in Tarsus ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı ve Mersin Valiliği koordinesinde Tarım Kampüsü projesi çerçevesinde ilk ürün alındı. Mersin Valisi üzüm bağında üzüm topladı.

Adana’da hasadın tamamlandığı arazilerde ikinci ürün çalışmaları başladı Adana’da hasadın tamamlandığı arazilerde ikinci ürün çalışmaları başladı

İlçeye bağlı Sayköy Mahallesi’nde yer alan Tarsus Tarım Kampüsü’nde, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Tarsus Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan ve ilçe protokolü ilk hasadı gerçekleştirdi.

Türkiye’nin önemli üzüm üretim yerleri arasında yer alan, en erken üzüm hasadı yapılan yerlerin başında gelen Tarsus’ta Tarım ve Orman Bakanlığı ve Mersin Valiliği koordinesinde Tarım Kampüsü projesi çerçevesinde, ‘Bağa baktım üzüm oldu, yemeye üzüm oldu’ projesinin hasadı yapıldı.

Tarım Kampüsü’nde, üretimin her aşamasında çiftçilere eğitim verilmesinden, erken uyarı sistemleri ile ilaç kalıntısız ürünler yetiştirme sistemlerine varıncaya kadar kampüste tarım üzerine birçok proje hayata geçirildi.

Tarım ve Orman Müdürü Hayri Erdoğan, Tarsus Tarım Kampüsünde fideden, hasada kadar her aşama planlandığını, projenin amacı ise bilinçli üretimle birlikte üretilene artı değer katmak olduğunu söyledi.

Üretiminin her aşaması Tarım Kampüsünde planlanmış üzümlerin hasadında ise ilk makaslar atıldı, yüzler güldü.

Tarsus Tarım Kampüsünün örnek bir proje olduğunu belirten Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, projenin de ilk meyvesini almanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Tarsus bölgesi ise Türkiye’de ilk üzüm hasadının yapıldığı bölge olma özelliğine sahip olduğunu ifade eden Vali Pehlivan, Tarım Kampüsünde eğitim alan çiftçilerin daha verimli bir tarım alanı oluşturduğunu, bu tür projelerin gelişmesine Tarsus Tarım Kampüsü’nün örnek olduğunu kaydetti.

Kaynak: iha