banner107

13. Mersin Uluslararası Müzik Festivali

Festival, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrasının İngiliz keman virtüözü Charlie Siem ile verdiği konserle açıldı Festildeki tüm etkinliklerin Somada hayatını kaybedenlere adandığı bildirildi.

Abone olbanner90
YAŞAM 31.05.2014, 21:19 31.05.2014, 21:19
204
13. Mersin Uluslararası Müzik Festivali
Kültür Merkezinde düzenlenen resmi açılış töreninde, Somadaki maden faciasında hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, açılışta yaptığı konuşmada, maden faciasının yüreklere büyük bir acı düşürdüğünü vurgulayarak, bu acının yıllar sonra bile geçmeyeceğini söyledi.

Bu olay nedeniyle festivalin başlangıcını bir süre ertelediklerini ifade eden Yağcı, "Tüm etkinliklerimizi Somada yitirdiğimiz şehitlerimize adıyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından festival kapsamında "Mersin Üç Güzellere Müzik Arıyor" sloganıyla düzenlenen beste yarışmasında birinci olan Melis Öztopraka plaketi verildi. Öztoprak da ödülünü Somada hayatını kaybedenlere adadığını söyledi.

Törende ayrıca, "Prof. Nevit Kodallı Genç Yetenekler Özel Ödülü" keman sanatçısı Veriko Tchumbridzeye, "Festival Kent Ödülü" ise Tufan ailesi adına Tankut Tufana, "Festival Sanat Ödülü" ise Barış İçin Müzik Vakfına verildi.

Gecede daha sonra Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası şef İbrahim Yazıcının yönetiminde sahneye çıktı. Bir süre sonra orkestraya İngiliz keman virtüözü Charlie Siem de katıldı.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşlik ettiği Charlie Siem festivalin açılış konserinde dinleyenlere unutulmaz bir akşam yaşattı. -

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109