3. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu

Forum Mersin Alışveriş Merkezinin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışmasında ödüller sahiplerini buldu.

Abone olbanner90
YAŞAM 11.05.2014, 20:33 11.05.2014, 20:33
332
3. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu
Forum Mersinin Penguen Prodüksiyon organizasyonu ile gerçekleştirdiği 3. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışmasının ödül töreni, Forum Mersin AVM Atıf Yılmaz Meydanında yapıldı. Ödül törenine Mersin Üniversitesi (MEÜ) Rektör Yardımcısı Yüksel Özdemir, Forum AVM Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Murat Telli, jüri üyeleri ve genç sinemacılar katıldı. Sunuculuğunu Nefise Karatayın yaptığı gecede, ödüller açıklanmadan önce finale kalan 5 kısa filmin tanıtımı gerçekleştirildi.

Ödül töreninde bir konuşma yapan Forum AVM Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü Murat Telli, Türk sinemasının büyük ustası Atıf Yılmazın ismiyle şereflendirdiği Kısa Film Yarışmasının bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini söyledi. Türkiyenin dört yanından her kültürden, her sosyoekonomik ve sosyokültürel sınıftan gelen yüzlerce kısa filmin zenginlikleri olduğunu belirterek, "Bugün burada olanlara teşekkür ediyorum. Büyük ustanın dediği gibi seyirciye sorular sorduracak işler yapmak istiyorum diyor. Bizim de genç sinemacılardan tam olarak beklediğimiz bu. Ülkemizde sorulacak çok soru var, verilecek çok cevap var. Umarım bu ve bunun gibi yarışmalar genç sinemacıların gelişiminde çok büyük katkılar sağlar ve Türk sineması çok çok daha iyi yerlere gelir. Yine rekor seviyede film katıldı. Gerçekten zorlu bir ön eleme süresi yaşandı ama çok keyifliydi. Her yıl gelen filmlerin hem niteliği hem niceliği daha yukarılara doğru tırmanıyor. Kentleri değerli kılan, büyüten yetiştirdikleri değerlere sahip çıkmalarıdır. Bizde umarım Atıf Yılmaz gibi çok büyük bir ismi yetiştirmiş bir kent olarak, o kentin parçası olan alışveriş merkezi olarak umarım Mersinin de bilinirliği, Mersininde değerini artırmak adına bir şeyler yapabiliyoruzdur. En önemlisi de Türk sinemasına ufacık da olsa katkımız olabiliyordur. Emeği geçenlere teşekkür ederim. Gerçekten çok önem harcandı" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmaya katılan 215 eserden ön jüri değerlendirmesiyle belirlenen 20 filmden finale kalan 5 film ve dereceleri açıklandı. 3. Atıf Yılmaz Kısa Film Yarışmasının birincilik ödülünü Ziya Zan isimli eseriyle genç yönetmen Derya Durmaz aldı. Yarışmanın ikincisi Küçük Kara Balıklar isimli filmiyle Azra Deniz Okyay, üçüncüsü ise Göz filmiyle Onur Otacı oldu. Kıyada isimli filmiyle Sefa Sürücü ise Jüri Özel Ödülüne layık görülürken, Çevre Özel Ödülü de Naturmorg isimli filmiyle Bilgi Diren Güneşin oldu. Birinci 6 bin, ikinci 3 bin, üçüncü ise 2 bin TL para ödülü kazanırken, dereceye girenler ödüllerini jüri üyelerinin elinden aldı. Gecede, yarışmanın hazırlanmasında emeği geçen jüri üyeleri ile Penguen Prodüksiyon sahibi Cezmi Yılmaza da Prof. Yüksel Özdemir tarafından teşekkür plaketi verildi. Gece, finale kalan 5 kısa filmin gösterimi ile sona erdi. 

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?