8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Doğru

Mersin Valisi Güzeloğlu: Kadını erkekle eşit olarak ele alan ve önündeki engelleri kaldıran toplumların önü açıktır ve geleceğe güvenle, sağlıklı adımlarla yol alır

Abone olbanner90
YAŞAM 06.03.2014, 19:21 06.03.2014, 19:21
256
8 Mart Dünya Kadınlar Gününe Doğru
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Kadını erkekle eşit olarak ele alan ve önündeki engelleri kaldıran toplumların önü açıktır ve geleceğe güvenle, sağlıklı adımlarla yol alır" ifadesini kullandı.

Güzeloğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, kadının, birikimi, enerjisi ve katacağı değerlerle kendisine tanınan haklar ve elde ettiği imkanlarla toplumsal hayata en az erkekler kadar katkı sunacak, çoğu zaman da erkekleri çok rahat aşacak bir yeteneğin ve zenginliğin adı olduğunu vurguladı.

Bilim, siyaset, eğitim, kültür-sanat ve iş dünyasında herkesi gururlandıran, başarılarıyla adından söz ettiren kadınların geleceğe ilişkin en büyük güvence olduğunun altını çizen Güzeloğlu, şöyle devam etti:

"Kadını erkekle eşit olarak ele alan ve önündeki engelleri kaldıran toplumların önü açıktır ve geleceğe güvenle, sağlıklı adımlarla yol alır. Aksi durumda ise geri ve geride kalmak kaçınılmazdır. Bu nedenle, ülkemizin ve ilimizin daha iyi noktaya ulaşabilmesi, kalkınmış bir ülke ve kent kimliğine bürünebilmesi için kadınlarımızın her alanda çaba göstermesini çok önemsiyoruz. Kadınların hukuksal hakları açısından, Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan itibaren dünya ölçeğinde öncü olan bir alt yapıya sahiptir. Geleneksel toplum yapısından modern toplum yapısına geçerken, özellikle ekonomik anlamda bir gelecek öngörüsünü sürdürebilmek için kadınlarımızı mutlaka işin içinde tutmak zorundayız. Ülkemizde ve ilimizde buna dönük çalışmaları büyük bir mutlulukla izlemekteyim."

Güzeloğlu, kadınların başarı örneklerinin artması ve toplumun her kesiminde dalga dalga yayılması gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu bağlamda, kız çocuklarımızın ve kadınlarımızın eğitimin her kademesine daha fazla katılması, dolayısıyla toplumsal hayatın her alanında daha fazla rol alması için sürdürdüğümüz çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir. Bu düşüncelerle, yalnızca bir kutlama günü olmayan, her türlü ayrımcılığın sona erdiğinin, tüm kadınlarımızın, kültürel, ekonomik ve siyasi hayatta hak ettikleri yeri alması gerekliliğinin bir göstergesi olan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü başta şehit annelerimiz olmak üzere kutluyorum." - Mersin

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?