Adanada Uluslararası Tiyatro Şöleni Başlıyor

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 16. kez perdelerini açıyor.

Abone olbanner90
YAŞAM 07.04.2014, 19:24 07.04.2014, 19:24
318
Adanada Uluslararası Tiyatro Şöleni Başlıyor
Son yıllarda görkemli gösterilerle açılışı yapılan festival, bu yıl Fransız şov tiyatrosu Ilotopieyi ağırlayacak. Türkiyede ilk kez performans sergileyecek olan grup, "Suya Yansıyan Düşler" adlı gösterisiyle Seyhan Nehrini bir şenlik alanına dönüştürecek. Rüya ve lunapark temalı geçit seremonileri; mitolojik figürler, şövalyeler, soytarılar, büyücüler, hayaletler, palyaçolar gibi rengarenk karakterlerle izleyicilere masalsı bir gece yaşatacak.

YERLİ VE YABANCI TOPLULUKLAR KÜLTÜR SANAT RÜZGARI ESTİRECEK

Türkiyenin bir ay süren, en uzun soluklu tiyatro festivali olma özelliğini taşıyan Adana Tiyatro Festivalinde, bu yıl Türkiyeden 16, yurt dışından 5 tiyatro topluluğu, 21 farklı oyun sergileyecek.

Festivale bu yıl yurt dışından Fransanın yanı sıra İspanya, İran, Azerbaycan ve Romanyadan tiyatro toplulukları katılacak. İspanyadan Yllana Tiyatrosu "Muu", Romanyadan Passe-Partout Tiyatrosu "Biz İkimiz", İrandan Inruzha Tiyatrosu "Kuraklık ve Yalan" ve Azerbaycan Milli Akademik Dram Tiyatrosu "Lenkeran Hanın Veziri" adlı oyunlarını sergileyecek.

Türkiyeden ise Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar, çok sayıda oyunla Adana Tiyatro Festivaline katılacak. İstanbul Devlet Tiyatrosu, "Cimri", "Hamlet" ve "Çöl Fırtınaları", Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları "Kafesten Bir Kuş Uçtu-Guguk Kuşu", İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları "İstanbul Efendisi", Ankara Ekin Tiyatrosu "Üçüncü Zil", Bursa Devlet Tiyatrosu "Sarıpınar 1914", Mersin Devlet Opera ve Balesi "Çalıkuşu", İzmir Devlet Tiyatrosu "Son Çığlık", Ankara Devlet Tiyatrosu "Nereye", Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları "Nafile Dünya", Kenter Tiyatrosu "İyi Geceler Desdemona Günaydın Juliet" ve "Toplu Hikayeler", Tiyatro Kedi "Bana Esmeyi Anlat" ve Van Devlet Tiyatrosu "Ay Işığı Sirki" adlı çocuk oyununu sergileyecek. Oyunlar, Adanada Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezinde ve İstanbulda Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezinde sahnelenecek.

Festival, 10-16 Mayıs tarihleri arasında Taşköprü Etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Adananın simgesi Taşköprü üzerinde gerçekleşen müzik, dans ve performans gösterileriyle Adanalılar festival coşkusunu doyasıya yaşayacak.

Festivalde ayrıca danstan müziğe, resimden sahne fotoğrafçılığına kadar birçok farklı konuda Atölye Çalışmaları düzenlenecek.

USTA OYUNCULARA SAKIP SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl festivalin açılış töreninde "Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü" veriliyor. Bugüne kadar Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülünü almaya hak kazanan ustalar şöyle: Cüneyt Gökçer (2005), Macide Tanır (2006), Bozkurt Kuruç (2007), Yıldız Kenter (2008), Genco Erkal (2009), Müşfik Kenter (2010), Gülriz Sururi (2011), Haldun Dormen (2012) ve Rutkay Aziz (2013). 16. yılda ödül alacak usta sanatçı, festivalin açılışında açıklanacak.

Adana Tiyatro Festivali, 15 yılda, 38 farklı ülkeden 74 yabancı tiyatro grubunu, yerli ve yabancı 5.000den fazla sanatçıyı ağırladı. Türkiyeden özel tiyatrolar ve Devlet Tiyatrolarının sahnelediği oyunlar da dahil toplam 271 oyun ve 573 temsil düzenlendi. Sadece Adanalı sanatseverlerin değil Türkiyenin birçok yerinden seyircinin de akın ettiği festival, her yıl 80 binden fazla seyirci tarafından izleniyor. - ADANA

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?