Bağ-Kurluya Borç Dondurma Kolaylığı Geliyor

12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kurlular isterlerse borçlu oldukları dönemi donduracak.

Abone olbanner90
YAŞAM 13.06.2014, 22:42 13.06.2014, 22:42
214
Bağ-Kurluya Borç Dondurma Kolaylığı Geliyor
Çoğunluğu küçük esnaf olan 1.4 milyon Bağ-Kur’luya borç dondurma kolaylığı geliyor.

12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kur’lular isterlerse borçlu oldukları dönemi donduracak, kalan dönem üzerinden rutin prim ödemesini yapabilecekler; borcun da ileri bir tarihte “isterlerse” ödeyecekler. Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi gelen sürpriz kolaylık için başvuru süreci Temmuzda başlayacak.

DÜZENLEME GEREKİYOR

Borç dondurma ile ilgili düzenleme, torba tasarının alt komisyon görüşmeleri sırasında AK Partili vekillerin talebi ile geldi.

Bu konuda bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Alt Komisyon Başkanı Vedat Demiröz’ün konuyu gündeme taşıması ve bu noktada bir düzenleme yapılması gerektiği yönündeki açıklamalarının ardından bir son dakika önergesi hazırlandı ve komisyonda kabul edildi.

23 MİLYAR TL’LİK ALACAK DONACAK

Kabul edilen önergeye göre, Bağ-Kur’a 1 yıldan fazla borcu olanlara yasa çıktıktan sonra 3 aylık bir süre verilecek. Bu süre içinde borçlarını yeniden yapılandırma kapsamında ödemeleri istenecek.

Ödemeyenler içinse 3 aylık sürenin sonunda, yeni bir dönem başlayacak. Bağ-Kur’lular başvuruda bulunarak “Borçlu olduğum dönemi dondurun, ben şimdiki döneme ilişkin borçlarımı ödeyeceğim. Geriye dönük borcum dursun” deme hakkında sahip olacak. Söz konusu Bağ-Kur’lular, sonra istedikleri bir dönemde başvurarak dondurdukları döneme ilişkin prim borcunu ödeyebilecek. Ödeme yaparken cari dönemdeki prim oranları neyse onlar dikkate alınacak ve ona göre borç hesabı çıkarılacak. Şu anda 1.4 milyon Bağ-Kur’lunun 12 aydan fazla süredir ödenmeyen prim borçlarının faiziyle birlikte 23 milyarı aştığı ifade ediliyor. Borcun ana parası ise 16 milyar 600 milyon TL civarında.

SGK NASIL ETKİLENECEK?

Uygulama çoğunluğu küçük esnaf olan Bağ-Kur’lular için büyük bir kolaylık olarak görülürken, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun finansal dengelerini bozabilecek nitelikte bir unsur olarak değerlendiriliyor.

Bilgi veren yetkililer de “Evet SGK’nın finansal yapısı için çok da arzulanan bir uygulama değil. Ancak bu borcun sahiplerinin ödeme gücü yoksa, alınamayacak bir paradan bahsediyoruz. En azından bu uygulama ile tahsilatı şu anda mümkün olmayan bir borç hesaplarda gözükmeyecek. Bağ-Kur’luların da hayatı kolaylaşacak” dediler.

TOPLAM ALACAĞI 24 MİLYAR TL

Bağ-Kur’un toplam prim alacağı (faizsiz): 17 milyar TL
Bağ-Kur’un toplam prim alacağı (faizli): 24 milyar TL
12 aydan fazla Bağ-Kur’a borcu olanların sayısı: 1.4 milyon kişi
12 aydan fazla Bağ-Kur’a borcu olanların ana para prim borcu: 16.6 milyar TL
12 aydan fazla Bağ-Kur’a borcu olanların gecikme cezası ve faizi: 6.5 milyar TL

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?