CHP, Tam Gün Yasasının 20 Maddesi ile İlgili AYMye Başvurdu

CHP, tam gün yasasının 19 maddesinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Abone olbanner90
YAŞAM 06.03.2014, 19:21 06.03.2014, 19:21
259
CHP, Tam Gün Yasasının 20 Maddesi ile İlgili AYMye Başvurdu
CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, tam gün yasasının 19 maddesinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesine başvurduklarını açıkladı.

TBMMde düzenlediği basın toplantısında kamuoyunda "tam gün yasası" olarak bilinen yasanın 19 maddesinin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesine başvurduklarını söyleyen Aytuğ Atıcı, dava sonuçlanıncaya kadar maddelerin yürürlüklerinin durdurulmasını istediklerini belirtti. AK Partinin bakışına göre sağlığın alınır satılır bir mal olarak görüldüğünü savunan Atıcı, AK Parti hükümetinin sağlık ile ilgili çıkarttığı yasaların büyük kısmının Anayasaya aykırı olduğunu söyledi. Atıcı, "Bugün yüksek mahkemeye sunduğumuz yasanın da birçok maddesi daha önce iptal edilmiştir. Anayasa Mahkemesi bir yandan iptal ediyor, AK Parti bir iki noktasını değiştirip yeniden çıkartıyor. AK Partinin sağlığı getirdiği nokta paran kadar sağlıktır, cebinden paran çıkmazsa canın çıkar mantığıdır" diye konuştu.

Hükümetin Gezi olaylarında eylemcilere sağlık hizmeti veren sağlıkçılarla hesaplaşmak amacında olduğunu savunan Atıcı, "Bu yasa ile diyorlar ki sizi 3 yıla kadar hapse atarım 20 bin lira ile cezalandırırım. Bu maddeyi biz Anayasa Mahkemesine götürdük" ifadelerini kullanarak, Anayasa Mahkemesine götürdükleri 3, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 24, 29, 37, 39, 46, 50, 52. maddelerle ilgili bilgiler verdi.

"Anayasa Mahkemesine götürdüğümüz maddeler sakat" diyen Atıcı, sağlık hakkının evrensel bir hak olduğunu belirterek, "Kaliteli temel sağlık hizmetlerini her insanın almasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

DERSHANELERİN KALDIRILMASI

Dershanelerle ilgili Anayasa Mahkemesine başvurup başvurmayacakları ile ilgili bir soru üzerine Atıcı, "Bu konuda çalışıyoruz. Türkiyede çocuklarımızın dershanelere mahkum olmasını istemiyoruz. Ama hükümet ile cemaat arasında yapılan hesaplaşmanın çocuklarımızın üzerinden yapılmasını da istemiyoruz. Hükümet ile cemaatin hesaplaşmasından bize ne. Bunu yaparak çocuklarımız üzerinden hesaplaşıyorlar ve kadrolaşıyorlar. Bu kirli bir hesaplaşmadır, CHPde bu kirli hesaplaşmanın içine çekilmek istenmiştir. Bizim kol kola gireceğimiz bir tek kesim vardır, o da halkımızdır" dedi.

4 ESKİ BAKAN İLE İLGİLİ FEZLEKELER

Fezlekelerin Meclise geldiğini belirten Atıcı, "Bakanlar hakkında hazırlanan fezleke gelir, Meclisin bilgisine sunulur ve gelen kağıtlardaki yerini alır ve yayınlanır Ama Meclis Başkanı bunların hiçbirisini yapmamıştır. Fezlekelerin içini istedikleri kadar boşaltsınlar, biz o fezlekelerde ilgili kişilerin ne yazdığını biliyoruz. Halkımızın siyaset kurumuna güveni bunların yüzünden sıfırlanmıştır" diye konuştu. - ANKARA

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?