Gümrükte kaçak olarak yakalanan yavru su kaplumbağaları İstanbul Akvaryum’da bakıma alındı

Gümrükte kaçak olarak yakalanan yavru su kaplumbağaları İstanbul Akvaryum’da bakıma alındı

Abone olbanner90
YAŞAM 22.02.2017, 22:21 22.02.2017, 22:21 Vadi sağdıç
146
Gümrükte kaçak olarak yakalanan yavru su kaplumbağaları İstanbul Akvaryum’da bakıma alındı


11 Şubat tarihinde Atatürk Havalimanı’nda Lübnan’dan yurda kaçak yollarla sokulurken yakalanan yavru su kaplumbağaları İstanbul Akvaryum Rehabilitasyon Merkezi’nde koruma altına alındı.

Dünyanın En Büyük Tematik Akvaryumu İstanbul Akvaryum sahip olduğu kalite standartları sayesinde yavru su kaplumbağalarının tüm bakım sürecini üstleniyor.


Atatürk Havalimanı’nda bavulların içinde bulunduktan sonra Yediemin’de bekletilen yavru su kaplumbağaları, 17 bin kara ve deniz canlısına ev sahipliği yapan ve dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’a getirildi. Teknik donanımı ve uzman kadrosu ile 2013 yılında Deniz Kaplumbağaları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ünvanını alan İstanbul Akvaryum, kaplumbağaların tüm bakım sürecini üstlenecek.

Yavru su kaplumbağaları İstanbul Akvaryum getirilmeden önce Lübnan’dan kalkan ve İstanbul Atatürk Havalimanı’na inen yolcu uçağındaki bagajların x-ray görüntülerinin incelenmesi sonucunda 3 bavul içine yerleştirilmiş karton kutulardatespit edilmişti. Türkiye’ye resmi olarak girişi yasak olan yabani havyan türlerinden olan kaplumbağalar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü’ne teslim edildi. Havada 1500 km yol kat eden kaplumbağalar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü yetkilileri tarafından İstanbul Akvaryum Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’ne teslim edildi.

Kaplumbağaları tesislerinde misafir ediyor olmaktan dolayı çok memnun olduklarını belirten İstanbul Akvaryum Müdürü ve İcra Kurulu Üyesi Dilek Çapanoğlu, “İstanbul Akvaryum olarak toplamda 1500 türden, 17 bin kara ve deniz canlısına ev sahipliği yapıyoruz ve nesli tükenmekte olan canlıları koruma altına alıyoruz. 2013 yılında aldığımız Deniz Kaplumbağaları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ünvanımız ile yavru su kaplumbağalarına da en uygun bakım koşullarını ve yaşam ortamlarını sunacağız” dedi.

İstilacı bir tür olan ve yaşadıkları sulak alanlarda diğer canlıların nesli için de bir tehdit oluşturma riski bulunan su kaplumbağaları, İstanbul Akvaryum Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, diğer hayvanlardan ayrı bir alanda bakıma alınacak.


İstanbul Akvaryum Hakkında

17.000 nüfusuyla İstanbul Akvaryum, 2011 yılından itibaren dünya denizlerinde yaşayan balık türlerini yeni nesil teknoloji ve temalarıyla sergilemeye devam ediyor. Karadeniz’den Pasifik’e uzanan toplam 17 tema ve 1 adet Amazon Yağmur Ormanıyla görsel bir şölen sunan İstanbul Akvaryum, 12 Gentoo cinsi soğuk iklim penguenin de yer aldığı ve dünya standartları üzerinde hazırlanan güney kutup alanı konsepti ile de dünyanın en büyük tematik akvaryumu olma özelliğini de taşıyor. Dünya üzerinde oldukça nadir bulunan, palyaço balıklarından, limon köpekbalıklarına kadar pek çok türde balığı izleme fırsatı sunan İstanbul Akvaryum; alanları, ses ve ışıklandırma sistemleriyle de dünya denizlerinden sahneler sergiliyor.

Yorumlar (0)
banner92

Malatya oto kiralama

Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
Namaz Vakti 18 Ekim 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:36
Öğle 12:34
İkindi 15:48
Akşam 18:21
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P