banner107

Kuraklık çikolatayı da vurdu!

Son dönemlerde yaşanan don ve kuraklık nedeniyle kuruyemiş fiyatlarının artması, çikolata ve şekerleme sektörünü de vurdu.

Abone olbanner90
YAŞAM 01.06.2014, 13:32 01.06.2014, 13:32
210
Kuraklık çikolatayı da vurdu!
 Çikolata fiyatlarını arttırmak istemeyen sektör, ürünlerde kullandığı fıstık ve fındık oranını azalttı.
 
Don ve kuraklığın çikolata sektörünü de etkilediğini söyleyen İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hidayet Kadiroğlu, “Fıstık ve fındığın fiyatlarının artması çikolata üretimini etkiledi. Çikolata fiyatını artırmak istemeyen üretici ürünlerde kullandığı fındık ve fıstığın oranını azaltıyor” dedi. 
 
Şekerleme sektörünün, Türkiye ortalamasının üzerinde büyüdüğüne dikkat çeken Kadiroğlu, şunları söyledi: “Sektörümüz bu yılın ilk 4 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 oranında büyüdü. Hedefimiz yıl sonunda 3 milyar dolar büyüklüğü aşmak. İlk 4 ayda en fazla ihracat yaptığımız ülkelerin başında Irak geliyor. 
 
Irak’ı Suriye ve Libya takip ediyor. Ancak yeni pazarlar bizim için çok önemli. Herhangi bir ülkede yaşanacak olası kriz bizim ihracat performansımızı etkilememeli. Bunun için de yeni pazarlar keşfetmeliyiz. Tayland’ın en büyük fuarlarından biri olan Thaifex’e Uzakdoğu pazarı açısından büyük önem taşıyor.” Hidayet Kadiroğlu, “Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyoruz. Bölgedeki talep, özellikle Irak ve Suriye sektörümüzü dinamik kıldı” dedi.
 
GEÇEN YIL 93 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ
 
Uzakdoğu’nun en önemli fuarlarından Thaifex fuarını geçen yıl 93 bin kişinin ziyaret ettiğine vurgu yapan Hidayet Kadiroğlu, “Bu yıl 11’incisi düzenlenen fuara geçen yıl 1340 katılımcı iştirak etmiş. Çevre ülkelerin bildiği bir fuar. Burada hedefimiz sadece Tayland değil. Bu fuar, Türk şekerleme sektörünün Uzakdoğu pazarlarını geliştirmek adına büyük önem taşıyor” dedi.
Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109