Lüküs Hayat Kapalı Gişe

Mersin Devlet Opera ve Balesinin (MDOB) ünlü yönetmen Haldun Dormenin yönetmenliğinde sahneye koyduğu Lüküs Hayat opereti, 50 kişilik kadrosu ile kapalı gişe olarak seyircisiyle buluştu.

Abone olbanner90
YAŞAM 15.01.2014, 09:11 15.01.2014, 09:11
215
Lüküs Hayat Kapalı Gişe
Mersin Devlet Opera ve Balesinin (MDOB) ünlü yönetmen Haldun Dormenin yönetmenliğinde sahneye koyduğu Lüküs Hayat opereti, 50 kişilik kadrosu ile kapalı gişe olarak seyircisiyle buluştu.

MDOB, Türk Tiyatrosunun efsane eseri Lüküs Hayat operetini, Kültür Merkezi Opera Sahnesinde sahneledi. Cemal Reşit Reyin bestelediği, librettosunu Ekrem Reşit Reyin yazdığı 2 perdelik Lüküs Hayat eserini şef Aytug Ülgen yönetirken, eserin dekor tasarımı Seyhan Atamere, kostüm tasarımı Nursun Ünlüye, ışık tasarımı Tarı Denize, koreografisi Serbülent Biçer üstlendi. Eserde başlıca rolleri; Korhan Dinçer, Neslihan Ulaş, Ayşegül Devrim Serdar, Deniz Karausta, Gökçen Büyükaslan, Yusuf Ziya Büyükaslan, Mehmet Erkoç, Melahat Yavuz, Tolga Erden, Seda Yörenç Sönmez, Ufuk Kasar, Gülden Vurandemir, Hasan Berk, Alpay Noyan Özbay, Nihan Evren, Ayşin Alev Lal, Erdem Özdemir ve Levent Yetkin paylaşıyor.

28 yıldır sahnelendiği her dönemde büyük ilgi görerek sanatseverlerle buluşan eserin biletleri günlerce önceden tükendi. Yaklaşık, 2,5 saat süren temsil sırasında yer bulamayanlar ise kantinden getirdikleri sandalyelere oturarak temsili izledi. Temsilin tamamlanması ile oyuncular uzun süre ayakta alkışlandı.

MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, MDOB olarak 20nci kuruluş yılını kutlarken, büyük yapımları seyirciyle buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Bu sezonun açılış temsili Lüküs Hayat ile oldu. Sevgili Haldun Dormenin yönetmenliğinde sahnelediğimiz eser kapalı gişe oynuyor. Gösterilen ilgiden dolayı sanatseverlere çok teşekkür ederiz" dedi.

------------- KUTUSU --------------

İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sipariş edilen ve ilk defa cumhuriyetin 10ncu yıl kutlamaları nedeni ile 1933 yılında sahnelenen eser 1946 yılına kadar yoğun bir ilgi neticesinde büyük seyirci kitleleriyle buluşmuş, daha sonra 1958-1962 yıllarında tekrar sahnelenmiştir. 1985 yılından bu yana ise kesintisiz sahnelenmeye devam etmekte olan Lüküs Hayat, dönemi itibariye değişen toplumun batılılaşma ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşır. Oyunda, küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ve Fıstık girdikleri zengin bir konakta kıyafet balosunun içine düşmüş ve balonun en gözde iki ismi olmuştur. Aslında ikilinin içine düştüğü ortam batılılaşma özentisi halktan insanların içine düştükleri durum ile aynıdır. - Mersin

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?