Mersin'de Kadın Cinayetleri Protesto Edildi

Mersin Kadın Platformu ve Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyeleri, artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacı ile eylem yaptı.

Abone olbanner90
YAŞAM 15.01.2014, 18:45 15.01.2014, 18:45
206
Mersin'de Kadın Cinayetleri Protesto Edildi

İştar Kadın Danışmanlık Merkezi Basın Danışmanı Roza Yaruk, kadınların her gün cinayet, tecavüz ve şiddet adı altında katledildiğini söyledi.

BDP İl binası önünde toplanan çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 100 kişilik grup, ellerinde Kadına yönelik şiddete hayır, Kadın katliamına son yazılı dövizler taşıyarak, Erkek vuruyor, devlet susuyor, Yasta değil, isyandayız sloganları attı.

100 metre ileride bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü binası önüne kadar yürüyen grup, bir süre Türkçe ve Kürtçe slogan attıktan sonra basın açıklaması yaptı.

Polisin de güvenlik önlemi aldığı eylemde grup adına basın açıklaması yapan Roza Yaruk, katillerin devletin yasalarından ve toplumsal gericilikten aldığı güçle öldürmeye yada öldürmeye teşebbüse devam ettiğini belirterek, şöyle dedi:

"20 Aralıkta Mersinde E.E eşinin uyuşturucu, gasp bataklığını ortaya koymak istediği için evliliği boyunca sistematik işkenceye maruz kaldı ve intihar ettiği beyan edilerek 7nci kattan atılarak katledildi.

27 Aralıkta Adanada İ.K. 6 ay önce boşandığı eşinin kollarını kesti ve onu vahşice katletmek istedi. 8 Ocakta Adıyamanın Tahta ilçesinde H.K intihar etti denilerek katledildi. 10 Ocakta Urfada Z.A eşi tarafından bıçak ile katledildi.

12 Ocakta Siirtte 12 yaşında evlendirilen K.E intihar etti denilerek katledildi. Mersinde N.İ. eşi tarafından 30 yerinden bıçaklandı. Tarsusta H.D. adliye bahçesinde 13 yerinden bıçaklandı."

Yarık ayrıca, medya, erkek egemen yargısı, iktidarın politika ve uygulamaları, kurum ve kişiler kanalı ile kadına şiddetin açıkça meşrulaştırıldığını de iddia etti.

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?