banner107

Mevlananın Çağrısı Yeniden Sanatseverlerle Buluşuyor

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), dans ve sufi müzik ile bezenmiş “Mevlana’nın Çağrısı” balesini yeniden sanatseverlerle buluşturuyor.

Abone olbanner90
YAŞAM 17.01.2014, 19:56 17.01.2014, 19:56
250
Mevlananın Çağrısı Yeniden Sanatseverlerle Buluşuyor
Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), dans ve sufi müzik ile bezenmiş "Mevlananın Çağrısı" balesini yeniden sanatseverlerle buluşturuyor.

MDOBdan yapılan yazılı açıklamaya göre, Mevlananın yüzyıllar öncesi tüm insanlık için söylediği "Kim olursan ol yine gel" sözünü günümüze taşıyan, unutulmaz performansıyla Mersinli sanatseverlerin gönlüne taht kuran konuk sanatçı Ziya Azazinin sahne alacağı "Mevlananın Çağrısı" bale eserini 23 Ocak 2014 Perşembe akyamı Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesinde bir kez daha sahneleyecek. Librettosunu Şefik Kahramankaptanın yazdığı, müziği Can Atillaya ait Mehmet Balkanın "Mevlananın Çağrısı" eserini Lale Balkanın sahneye koyuyor. Mevlevi semahını modern dansla birleştiren ünlü dansçı Ziya Azazinin konuk sanatçı olarak yer alacağı eserin dekor tasarımı Tayfun Çebiye, kostüm tasarımı Funda Çebiye, ışık tasarımı Tarı Denize, video tasarımı Şafak Türkele ait. Mevlana karakterini Ender Üçdemirin canlandırdığı eserde başlıca rolleri Özlem Şenormanlılar, Iraklı Bakhtadze, Mahmut Akyol, Serbülent Biçer ve Önder Acar paylaşıyor.

Pek çok açıdan ilkleri içinde barındıran, sahne üstünde geleneksel Türk müzik aletlerinden oluşan küçük bir orkestranın da yer alacağı eserde neyde Pelin Başar, udda Mehmet Ş. Yetimoğlu, kudümde Nihat Gönül, vurmalı sazlarda Berin Yalman sufi müziğinin en güzel örneklerini sergileyecek. - MERSİN

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109