Netekim Karakolu Filminde Sona Yaklaşılıyor

12 Eylül darbesinde gözaltına alınan köylülerin hikayesinin anlatıldığı filmin çekimlerinde sona yaklaşıldı Filmin seti bir günlüğüne öğrencilerin ziyaretine açılırken ziyaretçilerle de bir sahnenin çekimi yapıldı.

Abone olbanner90
YAŞAM 17.03.2014, 20:44 17.03.2014, 20:44
222
Netekim Karakolu Filminde Sona Yaklaşılıyor
Mersinde genellikle olayın geçtiği mekanlarda çekimleri yapılan filmin yönetmenliğini, 15 yaşındayken film çekmek isteyen ancak darbe dolayısıyla çalışmasını tamamlayamayan Zeynel Korkmazın oğlu Yasin Korkmaz yapıyor. Çekimleri dört ay önce Erdemli ilçesinde başlayan filmin seti bir günlüğüne ziyaretçilere açıldı.

Film çekimlerinin büyük bir kısmının gerçekleştirildiği eski ilköğretim okulundan karakola dönüştürülen binaya gelen çoğunluğu öğrencilerden oluşan ziyaretçiler yönetmen Yasin Korkmaz, başrolleri paylaşan Deniz Sandalcı, Sinan Uğuz, İbrahim Özcan, Elif Çetinel, İrem Cerit ve Şamil Mehmet ile görüştü.

Ziyaret süresince öğrencilere film hakkında bilgiler veren Korkmaz,  seti ziyaret eden öğrencilerin de katılımıyla bir sahnenin çekimini yaptı. Çekimlerde sona yaklaşıldığını bildiren Korkmaz, filmin 12 Eylül darbesinden 10 yıl önce amatör kamerayla aksiyon filmi çekmeye çalışan kasabalı gençlerin, 12 Eylül sonrasında yapılan aramalar esnasında başlarına gelen olayları mizahi şekilde anlattığını söyledi.

Senaryonun olayları yaşayanlarla yapılan konuşmalarla sağlanan tanık anlatımlarıyla oluşturulduğunu kaydeden Korkmaz, filmin hikayesini şöyle anlattı:

"Ev aramalarında 10 yıl önce çekilen film görüntüleri ve fotoğrafları ele geçiren karakol komutanı, bunların sahibi olan genci nezarete alır. Ele geçen fotoğraflardaki diğer şahısları da gerilla eğitimi almak, örgüt kurmak ve adam öldürmekle suçlayarak karakola toplayan komutan ciddi bir örgüt yakalayıp üstlerinin gözüne girememekten muzdariptir. Yüzbaşının kafasındaki örgüt de bu film ekibidir. Olaylar ondan sonra trajikomik biçimde gelişir ve karakol, komik olayların merkezi haline gelir." - Mersin

Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?