Ramazan Bayram şeker bayramı Tatil kaç gün Ne Zaman Başlıyor

Askerlik Sorgulama ekranı burada. Er ve yedek Subay askerlik yeri sorgulama. E-Devlet kapısından giriş yaparak Türk Silahlı Kuvvetleri Askerlik Yeri Sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Askerlik yeri sorgulama işlemini tgrthaber.com.tr yapabileceğiniz gibi turkiye.gov.tr adresinden de yapabilirsiniz. Peki Askerlik yeriniz neresi? Yedek Subay askerlik yeri sorgulaması, er askerlik yeri sorgulama ve detayları. Haberimizdeki linkleri kullanarak 2014 yılı için askerlik sorgulamanızı yapabilirsiniz. Askerlik yerinizi sorgulamak için tıklayınız. bedelli

Abone olbanner90
YAŞAM 01.06.2014, 17:30 01.06.2014, 17:30
195
Ramazan Bayram şeker bayramı Tatil kaç gün Ne Zaman Başlıyor

  2014 Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor? Neden Ramazan Bayramı deniliyor? Ramazan Bayramı hangi güne denk geliyor, ne kadar sürecek? Ramazan Bayramı tatili kaç gün? Bayram tarihleri her sene neden değişiyor? Ramazan Bayramında neler yapılır, nasıl kutlanır? 2014 yılı Ramazan Bayramı başlangıç tarihi ve Ramazan Bayramı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylar milliyet.com.tr'de (Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor?) 

Ramazan Bayramı ya da halk ağızındaki adıyla Şeker Bayramı, İslam aleminde, oruç tutma ayı olan Ramazan'ın ardından üç gün boyunca kutlanan dini bir bayram. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün, Ramazan ayının son günü olan arifedir.
 
Hicri takvim bir ay takvimi olduğu için yıllar güneş temelli miladi takvimden 11-12 gün kısadır. Bu nedenle Ramazan Bayramı her sene bir önceki seneden 11-12 gün daha erken kutlanır. Yaklaşık olarak her 33 senede bir Ramazan Bayramı aynı günlere tekabül eder.
 
27 Temmuz 2014 PAZAR AREFE
28 TEMMUZ 2014 PAZARTESİ RAMAZAN BAYRAMI- 1.Gun
29 TEMMUZ 2014 SALI RAMAZAN BAYRAMI- 2.Gun
30 TEMMUZ 2014 ÇARŞAMBA RAMAZAN BAYRAMI-3.Gun
 
 
Ramazan Bayramı: 
 
Bayram Ramazan ayının sonunda kutlandığı için bu isimle anılır. Ramazan kelimesi Arapça bir sözcük olan rama? (‘kuru sıcak’) kökünden gelir. Bunun nedeni muhtemelen Ramazan orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.
 
Şeker Bayramı: 
 
Bayramın Osmanlı dönemindeki adı olan "Iyd-ı Fıtır" isminden Türkçeleştirilmişidir. Iyd bayram demektir. Fıtır ise fıtır sadakası ya da fitre olarak bilinen oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların verdiği sadakadır. Şükür sadakası olarakta bilinir. İşte bu şükür kelimesi zamanla şeker'e dönüşmüştür.
 
 
Ramazan Bayramı ve Şeker Bayramı adlandırmaları, Türkiye'de politik zemine kaymış bir tartışma konusudur. Ramazan Bayramı'nı savunanlar, şeker adının bayramın dini vurgusunda uzak olduğunu gerekçesiyle bu ismi tercih eder. Şeker ifadesini savunanlar ise bu ismin dayatılarak değil tarihi adlardan evrilerek günümüze geldiğini, bayramın Ramazan ayında değil Şevval ayında başladığını söyleyerek, ramazan adını dindarlaşmaya dönelik bir dayatma olarak görür.
 
Tarihçe
 
Ramazan Bayramı, Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı.[kaynak belirtilmeli] Bu bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk ramazan bayramıyla ilgili işlemler de onun tarafından yapıldı.
 
Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.
 
Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.
 
Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar.
 
Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.
 
İslam ülkelerinde arife günü ve Ramazan Bayramı'nı kapsayan günler resmi tatil ilan edilirler. Diğer ülkelerde farklı uygulamalar olmakla birlikte Batı'daki bazı büyük firma ve devlet kurumları Müslüman çalışanlarına bayram izni verir.
 
Yorumlar (0)
banner92
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?