banner107

Sedir Ormanlarında Sıklık Bakım Çalışmaları Başladı

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, önceki yıllara oranla kar yağışının az olması nedeniyle bu yıl genç sedir meşcerelerinde sıklık bakımına erken başladı.

Abone olbanner90
YAŞAM 22.03.2014, 15:43 22.03.2014, 15:43
226
Sedir Ormanlarında Sıklık Bakım Çalışmaları Başladı
Orman Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü, Toroslardaki sedir ormanlarında sıklık bakım çalışmalarına başladı. 1980li yıllardan itibaren Toroslarda tesis edilmiş sedir meşcerelerinde yapılan bakım çalışmalarıyla verimliliğin arttırılması ve optimum kuruluşun yükseltilmesi hedefleniyor.

Toros Şefliğinde yapılan sıklık bakım işini gerçekleştirecek köylülere İşletme Müdürlüğünce uygulamalı eğitim verilerek çalışmalar başlatıldı. Önceki yıllara oranla kar yağışının az olması nedeniyle bu yıl genç sedir meşcerelerinde sıklık bakımına erken başlandı. Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman ve İşletme Şefi Ahmet Gülyavuzun katılımları ile gerçekleşen uygulamalı eğitimde, sıklık bakımı yapılacak sedir sahalarda yapılması gerekli iş ve işlemler, dikkat edilmesi gerekli hususlar, bırakılması gerekli aralık mesafeler gibi konular bakımı gerçekleştirecek memur ve işçilere tek tek anlatıldı.

Öte yandan, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve 21-26 Mart Orman Haftası etkinlikleri çerçevesinde Erdemlide fidan dikimi yapıldı. Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğünün birlikte düzenlediği fidan dikim töreni ODTÜ yerleşkesinde gerçekleştirildi. Fidan dikim etkinliğine Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ahmet Erkan Kıdeyş, Erdemli Orman İşletme Müdürü Akduman, işletme şefleri, çok sayıda akademisyen ve öğrenci, aileleriyle birlikte katıldı. Yerleşkede bulunan boş alanlar, orman haftası etkinlikleri kapsamında yöreye ve iklime uygun ağaç türleri olan servi, fıstıkçamı ve kızılçam fidanları ile ağaçlandırıldı. - MERSİN

Yorumlar (0)

banner100
banner103
Günün Anketi Tümü
Büyükşehirde Hangi Hizmetin Aksadığı Kanısındasınız ?
banner106

banner108
banner109